Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Romský král pochválil Madonnu, že se postavila za práva Romů

Magazín

  20:22
BUKUREŠŤ - Rumunský samozvaný romský král Florin Cioaba dnes pochválil americkou zpěvačku Madonnu, že se na svém evropském turné Sticky & Sweet staví za práva Romů.

Rumunský romský král Florin Cioaba. foto: ČTK

Informovala o tom agentura AP.

Před týdnem Madonna během bukurešťského koncertu upozornila na to, že Romové jsou ve východní Evropě diskriminování. Na její slova odpověděl dav tisíců fanoušků pískáním a bučením.

"Madonna je jediná mezinárodní osobnost, která upozornila na problém diskriminace Romů v Evropě," řekl romský král. Cioaba zdědil neoficiální titul po svém otci Ionovi, který zemřel v roce 1997.

Královna světového popu Madonna by od něj za boj za práva Romů mohla dostat zlaté vyznamenání. "Nikdy předtím jsem nic takového nedaroval," vzkázal Cioaba ze svého sídelního města Sibiu v Transylvánii.

Madonnu dnes v jejím snažení podpořili také dva Američané, hinduista Rajan Zed a rabín Jonathan Freirich. Podle nich by se měla stát otázka romské diskriminace nejdůležitějším bodem v evropské agendě lidských práv. Tato dvojice Romy podpořila již v minulosti, dodala AP.

V Rumunsku žije podle oficiálních statistik na 500.000 Romů, ale skutečný počet může dosahovat až dvou milionů. V této balkánské zemi stejně jako v dalších východoevropských zemích narážejí velmi často na předsudky a diskriminaci.

Téměř každý druhý ze zhruba 12 milionů Romů žijících v Evropě podle Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) uvedl, že za posledních 12 měsíců se stal terčem diskriminace. Romové v Evropě čelí především diskriminaci související s bydlením, zdravotní péčí a vzděláním, dodává FRA.

Cioaba na sebe upoutal mezinárodní pozornost v roce 2003, kdy provdal svou tehdy dvanáctiletou dceru Anu Marii za patnáctiletého romského chlapce.

Sňatek úřady prohlásily za neplatný.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat