Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Romský král pochválil Madonnu, že se postavila za práva Romů

Lidé

  20:22
BUKUREŠŤ - Rumunský samozvaný romský král Florin Cioaba dnes pochválil americkou zpěvačku Madonnu, že se na svém evropském turné Sticky & Sweet staví za práva Romů.

Rumunský romský král Florin Cioaba. foto: ČTK

Informovala o tom agentura AP.

Před týdnem Madonna během bukurešťského koncertu upozornila na to, že Romové jsou ve východní Evropě diskriminování. Na její slova odpověděl dav tisíců fanoušků pískáním a bučením.

"Madonna je jediná mezinárodní osobnost, která upozornila na problém diskriminace Romů v Evropě," řekl romský král. Cioaba zdědil neoficiální titul po svém otci Ionovi, který zemřel v roce 1997.

Královna světového popu Madonna by od něj za boj za práva Romů mohla dostat zlaté vyznamenání. "Nikdy předtím jsem nic takového nedaroval," vzkázal Cioaba ze svého sídelního města Sibiu v Transylvánii.

Madonnu dnes v jejím snažení podpořili také dva Američané, hinduista Rajan Zed a rabín Jonathan Freirich. Podle nich by se měla stát otázka romské diskriminace nejdůležitějším bodem v evropské agendě lidských práv. Tato dvojice Romy podpořila již v minulosti, dodala AP.

V Rumunsku žije podle oficiálních statistik na 500.000 Romů, ale skutečný počet může dosahovat až dvou milionů. V této balkánské zemi stejně jako v dalších východoevropských zemích narážejí velmi často na předsudky a diskriminaci.

Téměř každý druhý ze zhruba 12 milionů Romů žijících v Evropě podle Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) uvedl, že za posledních 12 měsíců se stal terčem diskriminace. Romové v Evropě čelí především diskriminaci související s bydlením, zdravotní péčí a vzděláním, dodává FRA.

Cioaba na sebe upoutal mezinárodní pozornost v roce 2003, kdy provdal svou tehdy dvanáctiletou dceru Anu Marii za patnáctiletého romského chlapce.

Sňatek úřady prohlásily za neplatný.

Autor:

Mohlo by vás zajímat