Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve věku 85 let zemřel zakladatel SOS vesniček Jiří Dunovský

Lidé

  19:27
PRAHA - Ve věku 85 zemřel v sobotu doyen české pediatrie a duchovní otec SOS dětských vesniček profesor Jiří Dunovský, v neděli o tom informovala jeho dcera Kateřina Dunovská. Uznávaný dětský lékař a vědec stál v minulosti také za vznikem výzkumné laboratoře sociální pediatrie, Společnosti sociální pediatrie v ČR a dalších institucí na pomoc ohroženým dětem.

Profesor Jiří Dunovský. foto: Reprofoto

Pediatr Havránek, který měl trýznit děti, končí v Rakovníku

V roce 1992 Dunovský například spoluzakládal a poté vedl pražské Dětské krizové centrum, jež vniklo jako první zařízení v ČR orientované na problematiku syndromu týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí.

Absolvent oboru pediatrie na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy svou profesní kariéru začínal na dětských odděleních nemocnic v Táboře či Benešově. Od roku 1968 působil na první dětské klinice fakulty dětského lékařství u zakladatele české pediatrie profesora Josefa Švejcara. Po roce 1980 kliniku deset let vedl. 

Čínští lékaři vyoperovali pacientovi 420 ledvinových kamenů

V roce 1996 se stal konzultantem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Čestný člen řady domácích i mezinárodních vědeckých institucí a někdejší předseda Sdružení přátel SOS dětských vesniček v ČR publikoval více než 250 odborných prací a knih v oboru pediatrie a sociální pediatrie.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...