Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Ve fotbale jsou dnes nesmyslné peníze, ale na těle se podepíše, říká Antonín Panenka

Antonín Panenka | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Fotbalová legenda Antonín Panenka o poklekávání fotbalistů před zápasem, o tatínkovi, který po něm házel kamení, a taky o tom, že za svůj život zřejmě vděčí žaludskému esu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Byly čtyři základní věci, které vrcholový fotbalista za socíku nesměl: pít alkohol, kouřit, jíst knedlíky a taky tři nebo čtyři dny před zápasem neměl mít nic se ženskou,“ zasvěcuje mě „mistr hračička“ v útrobách vršovické Bohemky do tajů socialistického fotbalu. Tipla bych si ale, že zrovna on si ze zákazů moc nedělal. Co já vím, tak kouřil a před zápasy chodil k mamince, která měla na Bohemce stánek s občerstvením, tajně na opečenou klobásku. A jak mu to po ní kopalo!

Antonín Panenka
Antonín Panenka

Někdejší záložník se vtipnou bělehradskou penaltou stal hrdinou fotbalové historie, ale pořád je to skromný pohodář, žádná nagelovaná hvězda, jezdící v posledním modelu Porsche. S úsměvem mi udělá kafe, pochopitelně do zeleného hrnku s klokanem. Fotbal pořád miluje, dokonce tak, že by ho prý hrál i zadarmo. Tak to řekl – a já mu věřím. Jen teda úplně nevím, co by tomu řekla paní Panenková.

Jste ženatý přes padesát let. Ví paní Panenková, co je malé a velké vápno?
Samozřejmě, že ví! Ofsajd se naučila jako nic. Je ale pravda, že když šla na fotbal poprvé, ani netušila, kdo jsou domácí a jaké mají barvy. Zato věděla, kdo měl co na sobě. Ale dnes má přehled veliký. Dokonce i teď se někdy na fotbal dívá.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: