130 let
Bývalý prezident Maďarska Arpád Göncz zemřel ve věku 93 let.

Bývalý prezident Maďarska Arpád Göncz zemřel ve věku 93 let. | foto: AP, ČTK

Zemřel bývalý maďarský prezident Göncz. „Strýčkovi Arpádovi“ bylo 93 let

Lidé
  •   15:53
BUDAPEŠŤ - Ve věku 93 let v úterý zemřel první maďarský postkomunistický prezident Arpád Göncz. Informovala o tom agentura MTI s odvoláním na zástupce rodiny. Göncz byl prezidentem v letech 1990 až 2000 a patřil vždy k nejpopulárnějším maďarským politikům.

Arpád Göncz, který se narodil 10. února roku 1922 v Budapešti, byl spisovatelem a překladatelem. Během vlády komunistického režimu v Maďarsku patřil k jeho nejhlasitějším odpůrcům. Po potlačení revoluce v roce 1956 byl uvězněn na doživotí. Nakonec byl ale o sedm let později propuštěn.

Göncz byl v Maďarsku silnou morální autoritou. V bouřlivých dobách si dokázal udržet důvěru a mimořádnou popularitu. Tento demokraticky smýšlející státník, spisovatel a překladatel svými osobními kvalitami přispěl k hladkému přechodu Maďarska od komunismu k demokracii.

V politice začal být aktivní v druhé polovině 80. let. Byl zakládajícím členem strany Svaz svobodných demokratů (SZDSZ), v květnu 1990 se stal poslancem a poté byl zvolen do funkce prezidenta. Prezidentské volby vyhrál i v roce 1995. Jedním z nejpopulárnějších maďarských politiků zůstával Göncz i v důchodu, často navštěvoval nejrůznější politické či literární akce. Zesnul obklopený svou rodinou, uvedla agentura MTI.

Jeho hlavním cílem bylo vždy zajištění sociální spravedlnosti, životní úrovně občanů a jejich svobod. Možná právě proto mu lidé přezdívali „strýček Árpád“.

Árpád Göncz (10. 2. 1922 - 6. 10. 2015)

  • V letech 1988-1990 byl prezidentem maďarské překladatelské asociace. Překládal převážně z angličtiny, například Frankensteina Mary Shelleyové, Tolkienova Pána prstenů a také díla Williama Goldinga, Williama Styrona a Williama Faulknera.
  • Narodil se 10. února 1922, v roce 1944 absolvoval právnickou fakultu a byl povolán do armády. Od oddílu odveleného do Německa ale utekl a bojů ve válce se účastnil jako člen Fronty svobody maďarských studentů.
  • Po válce provozoval právnickou praxi a vstoupil do Nezávislé malorolnické strany, kde se stal tajemníkem předsedy Bély Kovácse. Když v Maďarsku na přelomu let 1947-1948 převzali moc komunisté, byla malorolnická strana zakázána a Göncze s Kovácsem deportovali do Sovětského svazu.
  • Po návratu pracoval jako dělník ve strojírenském podniku, studoval Univerzitu zemědělských věd v Gödöllö a působil v politice. Podílel se na lidovém povstání na podzim roku 1956; po jeho porážce jej vyloučili ze školy a odsoudili na doživotí.
  • Po všeobecné amnestii v roce 1963 Göncz začal překládat a záhy se proslavil i jako literární tvůrce. Za své romány, novely a divadelní hry, například Váhy (Mérleg), Maďarská Médeia (Magyar Médeia) i za osobní kvality získal řadu vyznamenání.
  • V 70. letech se coby člen ilegálního disidentského hnutí podílel na tvorbě antikomunistických peticí a publikací. "Ochránce ztracených" a "obhájce lidských práv všech maďarských občanů" - jak sám nazval svou roli - volal po demokracii a dodržování lidských práv.
  • V roce 1988 Gönz spoluzaložil Svaz svobodných demokratů a příští dva roky předsedal Maďarskému svazu spisovatelů. V prvních svobodných volbách v dubnu 1990 jej zvolili do parlamentu, kterému od května do srpna téhož roku předsedal. Z titulu své funkce byl současně úřadující hlavou státu. Národní shromáždění ho pak v srpnu 1990 zvolilo prvním prezidentem demokratického Maďarska.
  • Na mezinárodním poli zdůrazňoval Árpád Göncz politiku regionální spolupráce, důraz kladl na vyřešení problémů národnostních menšin a zachování jejich svobod a specifik. Domníval se, že zapojení středoevropských států do celoevropských struktur je pro tyto země existenční otázkou.
  • ČR navštívil Göncz jako prezident šestkrát. Oficiálně přijel na inauguraci prezidenta Václava Havla v únoru 1993, a na státní návštěvu v říjnu 1997. Kromě toho byl v ČR pracovně v lednu a dubnu 1994 a soukromě v březnu 1996 a v srpnu 1997.
Autor: ČTK