Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel malíř abstraktních obrazů Jan Kubíček. Bylo mu 86 let

Lidé

  16:38aktualizováno  16:40
PRAHA - Ve věku nedožitých 86 let zemřel v pondělí v Kolíně malíř a grafik Jan Kubíček. Oznámila to jeho dcera Kateřina Zvelebilová. Kubíček se již od konce 50. let řadil k experimentálnímu proudu v českém umění, patřil k úzkému okruhu autorů, kteří zasvětili svou tvorbu racionálnímu geometrickému umění.

Jan Kubíček před svým diptychem. V prosinci mu bude 84 let a stále pracuje, i když jen s tužkou a pastelkami.Jan Kubíček před svým diptychem. V prosinci mu bude 84 let a stále pracuje, i když jen s tužkou a pastelkami. foto: Jaroslav Krbůšek

Podle odborníků patřil vedle Zdeňka Sýkory, Vladislava Mirvalda či Milana Grygara k nejdůležitějším tuzemským abstraktním tvůrcům. Na příští rok mu Galerie hlavního města Prahy připravuje retrospektivní výstavu.

Kubíček Absolvoval Akademii výtvarných umění, byl členem umělecké skupiny Křižovatka. Začínal jako krajinář a obdivovatel městské poetiky. Vyvinul speciální techniku šablon a prostřednictvím nápisů a znaků v obrazech prošel ojedinělou formou lettrismu, tedy formou mezi abstraktní malbou a znakovým zobrazením, až ke zcela autonomní geometrii.

Jako Sýkora experimentoval s náhodou

Od 60. let se systematicky zabýval nejrůznějšími geometrickými modely, jejichž možnosti a variace zkoumal. Charakteristické pro jeho obrazy a grafiky jsou linie, které zároveň oddělují barevné plochy. Podobně jako Zdeněk Sýkora hledal Kubíček možnosti konstrukce náhody.

Významné postavení má vedle malby i Kubíčkova grafická tvorba. Byl za ni oceněn v roce 1999 Cenou Vladimíra Boudníka.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...