Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Zemřela architektka a designérka Růžena Žertová. Proslavila se návrhy brutalistických obchodních domů

Brněnská architektka a designérka Růžena Žertová. foto: ČTK

Brno - V noci na sobotu zemřela ve věku 86 let brněnská architektka a designérka Růžena Žertová. Byla mimo jiné autorkou projektů obchodních domů Prior v Pardubicích a Košicích a obchodního domu Labe v Ústí nad Labem. Věnovala se rovněž návrhů interiérů, ale také oděvních doplňků, šperků a svítidel. O úmrtí Žertové v neděli informovala historička architektury Šárka Svobodová ze sdružení 4AM/Fórum pro architekturu a média.
  9:13

Přínos Žertové pro českou architekturu loni ocenilo ministerstvo kultury udělením ceny za dlouhodobé umělecké zásluhy. „Při vědomí rozsahu a vrstevnatosti její práce z ní její tvůrčí dispozice činí jednu ze zásadních postav české architektury, designu a uměleckého řemesla druhé poloviny minulého století,“ uvedl historik architektury Petr Klíma, který je spoluautorem publikace Růžena Žertová - architektka domů i věcí.

Růžena Žertová se narodila v roce 1932 v Ostravě. Po maturitě v roce 1951 započala studia architektury na ČVUT v Praze, po roce však odešla na brněnskou techniku, kde v roce 1957 absolvovala. Téhož roku nastoupila do podniku Potravinoprojekt, tři roky nato přešla do brněnského Státního projektového ústavu obchodu. Během více než dvacetiletého působení v něm navrhla, kromě jiného, právě obchodní domy v Ústí nad Labem, Pardubicích a Košicích.

Stavba pardubického Prioru byla dokončena v roce 1974.

Stavba pardubického Prioru byla dokončena v roce 1974.

„Všechny tyto stavby, v jejichž projektech Růžena Žertová pomáhala formovat novou podobu tohoto typologického druhu, se výrazně vepsaly do obrazů zmíněných měst,“ uvedl Klíma. Pozoruhodné je podle něj i její pozdější dílo, které se obrací zejména ke stavbám pro bydlení.

Na návrh a realizaci vlastního domu v Brně z přelomu 70. a 80. let navázala Žertová v polistopadové době projekty rodinných domů a obytných souborů i urbanistickými studiemi. „Dokonce i v posledních letech, přes narůstající zdravotní komplikace, rozvíjela studii komunitního obytného souboru v Brně-Kohoutovicích,“ dodala Svobodová.

Autor: