130 let
Jelena Bonnerová (zcela vlevo) na archivní fotografii. Po její levici sedí Andrej Sacharov.

Jelena Bonnerová (zcela vlevo) na archivní fotografii. Po její levici sedí Andrej Sacharov.

Zemřela Bonnerová, vdova po Sacharovovi

Lidé
  •   8:58
MOSKVA - Jedna z nejvýraznějších aktivistek sovětského disentu Jelena Bonnerová byla symbolem boje za lidská práva. Komunistický režim ji pronásledoval, svoje názory a postoje však nezměnila. V posledních letech žila v americkém Bostonu, kde po dlouhé nemoci ve věku 88 let v sobotu zemřela.

O svém životě Bonnerová říkala, že měl tři fáze: růžové dětství, pak mateřství a nakonec Andrej Sacharov. Po boku svého muže, významného sovětského fyzika (přezdívaného "otec ruské vodíkové bomby"), bojovníka za lidská práva a nositele Nobelovy ceny za mír, stála až do jeho smrti v roce 1989. Celých devatenáct let.

Čtěte také:

Snášela s ním vyhnanství, hladovky i pronásledování režimu. "Bylo to jako v pohádce. Spojily se dvě polovičky duše. Byla to absolutní shoda. Ve všem, od nejintimnějších až po celosvětové záležitosti," napsala v roce 2001.

Během války málem přišla o zrak
Bonnerová se narodila 15. února 1923 ve městě Merv (nyní Mary) v Turkmenistánu. Její otec byl předním činitelem arménské komunistické strany. V roce 1937 byl zatčen a o rok později popraven stalinským režimem jako "nepřítel lidu". Její matka, rovněž aktivní komunistka, byla poté odsouzena.

Jelena v osmnácti letech dobrovolně odešla na frontu, kde působila jako zdravotní sestra. Byla dvakrát zraněna a málem přišla o zrak. Dosáhla hodnosti poručíka a vstoupila do strany. V roce 1970 se seznámila s Andrejem Sacharovem a o dva roky později se za něj provdala (z prvního manželství již měla dvě děti). Týž rok vrátila stranický průkaz s tím, že ideologie KSSS je v rozporu s jejím přesvědčením.

Blízko měla jak k Dubčekovi, tak i k Havlovi
Jedním ze zásadních mezníků v jejím životě byly podle jejích slov události Pražského jara v roce 1968. Jako jediná v oblastní stranické organizaci tehdy odmítla hlasovat pro rezoluci o vojenské intervenci do Československa. S některými představiteli tehdejšího Československa ji pojil přátelský vztah (například s Alexandrem Dubčekem), později měla blízko i k představitelům disentu okolo Václava Havla.

V roce 1975 dostal Sacharov Nobelovu cenu za mír, sovětské úřady mu ale nepovolily výjezd ze země. Cenu nakonec převzala jeho manželka, která v té době na Západě podstoupila operaci očí. "Byla to podpora nejen jemu osobně, ale myšlence ochrany lidských práv na celém světě. Byl to impulz k tomu, že se myšlenka boje za lidská práva stala důležitou pro všechny liberální politiky," řekla k tomu Bonnerová.

Sledovala porušování lidských práv v SSSR i Čečně
V roce 1976 patřila k zakladatelům Moskevské helsinské skupiny, která dokumentovala porušování lidských práv v SSSR. V roce 1984 pak byla společně s manželem odsouzena k pěti letům vyhnanství za "očerňování sovětského společenského a státního systému". Trestu byla oficiálně zproštěna až v roce 1986 po nástupu Michaila Gorbačova, kdy se společně se Sacharovem vrátili zpět do Moskvy.

Ve své veřejné činnosti pokračovala i po smrti svého muže v roce 1989. Ostře kritizovala především postoj Ruska v čečenském konfliktu. "Čečensko pro mne bylo stejným otřesem jako Československo v roce 1968. Je to historický zločin Ruska," prohlásila.

V lednu 2003 se připojila k výzvě Václavu Havlovi, aby se ujal řízení "soudu cti evropských politiků", který by se měl zabývat morálkou státníků. V posledních letech žila Bonnerová se svojí rodinou v americkém Bostonu. Byla předsedkyní Mezinárodní nadace Andreje Sacharova, přednášela a publikovala články. Především se ale věnovala rodině. "Jediné, co chci dál v životě... chci být babičkou. Dosud jsem neměla dostatek času se vnoučatům věnovat," řekla v roce 1998, když slavila 75. narozeniny.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz