Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hybridní válka na molu. Přichází elegance v lyžařské výbavě

Móda

  6:57
Móda je odrazem doby, tvrdí chytřejší lidé znalí rozmarů světa šifonu a krajky než autor těchto řádků. A jestli něco rezonuje současnou etapou dějin, pak je to určitě hybridní válka. Sice málokdo ví, co to přesně znamená a jak přesně se vede, ale mluví o ní bezmála každý, kdo vystupuje ve veřejném prostoru. A módní svět jako správné zrcadlo to odráží.

Hybridy útočí. Z města rovnou na sjezdovku. Aneb aktivní muž nemá zřejmě dle úvah značky Emporio Armani čas se převlékat. foto: ČTK

Zcela očividné to je na aktuálních pánských týdnech módy, ale následující postřehy platí stejnou měrou pro dámské kolekce, jejichž pompézní představovačky v New Yorku, Paříži či Miláně nás teprve čekají.

Na molech se totiž prohánějí hybridy, respektive vzhledem k tomu, že nejde o automobily na částečný elektropohon, ale živé lidi, asi spíš hybridi. V nových módních kolekcích se míchá všechno dohromady. Extrémní elegance s lyžařskou výbavou, pracovní oděvy se sportovní módou a stále přetrvává trend smazávání rozdílů mezi pohlavími.

A tak značka Emporio Armani vypravila v Miláně na molo armádu manekýnů, kteří vypadají jako snowboarďáci křížení s dělníky v montérkách. Má jít o outfity pro moderní muže, kteří ve chvíli, kdy shodí pracovní uniformu čili oblek, v podstatě nikdy nevědí, kdy zamíří za sportem na hory. Sama firma označila svou kolekci jako určenou pro „městské hybridy“, protože je sportovní, ale ve svém jádru městská.

Hybridy útočí. Z města rovnou na sjezdovku. Aneb aktivní muž nemá zřejmě dle...
Hybridy útočí. Z města rovnou na sjezdovku. Aneb aktivní muž nemá zřejmě dle...

Podobnou směs nabídla v Paříži ve své první samostatné pánské kolekci pro Givenchy britská designérka Clare Waight Kellerová. Tu znáte hlavně jako tvůrkyni svatebních šatů vévodkyně Meghan, v nichž si brala prince Harryho.

Perverzně snobská kolekce

Návrhářka sama svou pánskou řadu označila za perverzně snobskou. Nejde přitom o to, že by byla superluxusní a elegantní, ale právě o drzé promísení klasiky a sportovních prvků. Takže na mole se střídali pánové v klasických kabátech s těmi v naducaných péřových bundách a na nohou se jim stejnou měrou objevovaly tenisky a kotníkové chelsea boots. 

„Záměrně jsem si pod něco stylového a elegantního brávala tričko, abych nevypadala jako moje vlastní matka. Byl to můj způsob, jak vyjádřit samu sebe. A mám za to, že podobným způsobem se chce odlišovat i dnešní pařížský mladík,“ uvedla tvůrkyně. Prada pak představila jakousi fúzi mezi člověkem a monstrem – její kolekce je inspirována hororovými filmy a zejména pak gotickým románem Frankenstein Mary Shelleyové. A absolutní hybrid mezi mužským a ženským světem předvedl dům Versace. Edici svršků s logem automobilky Ford doprovázejí kousky s leopardím potiskem a krajkou.

Každá z těch kolekcí je samozřejmě ucelená a nepostrádá koncept. Přesto když si je dáte dohromady, skutečně zrcadlí dnešní dobu. Aspoň Čekstajl v tom vidí současnou bezradnost, která začíná už u otázky, co si ráno vybrat z přeplněné skříně. A nakonec zvolíte všechno najednou.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Právě čtete