5. května 2009 11:32 Lidovky.cz > Relax > Móda

Jsou ještě v módě balerinky?

Balerinky Crocs. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balerinky Crocs. | foto: Reprofoto

Jaké boty jsou teď módní? Pořád ještě balerinky? Jsou jich plné obchody, ale není to jen výprodej z loňska? Také jsem viděla boty na klínku... Co se hodí k letním šatům a kalhotám?

Pojďme raději řešit, jaké boty potřebujete, než jaké jsou v módě. Nosí se totiž snad všechny typy. Jiné však můžete vidět na přehlídkových molech, v módních časopisech a v obchodech. Čím to? Jiná kritéria mají návrháři a jiná nákupčí.

Designéři nás chtějí oslňovat a obchodníci potřebují prodávat. Proto jsou v nových kolekcích nejvíce zastoupeny střevíčky s deseticentimetrovými jehlovými podpatky a vysokými platformami, zatímco na pultech převažují placaté balerinky, mokasíny a polobotky. Ty totiž pro každodenní život užijeme více.

Balerinky Crocs.

Myslím, že balerinky budou moderní ještě dlouhou řadu let, stejně jako třeba tenisky nebo flip-flopy neboli žabky, protože co se dobře nosí, to jen tak nevyšumí. Rozhodně vás ale nechci nabádat, abyste chodily jen v botách bez podpatku. Ženskost dodají třeba i boty na klínku, v nichž se dá vydržet celý den, aniž by vás bolely nohy. A ty skvostné střevíčky s vysokými avantgardními podpatky si pořiďte na zvláštní příležitosti - můžete je nosit k šatům nebo ke společenským kostýmkům. Zapamatujte si, že k sukním vždy vypadají lépe boty na podpatku, byť na polovysokém.

U kalhot se rozhodujte podle střihu. K širokým nohavicím ve stylu hippie se hodí robustní platformy a obuv s klínkem. Ke kratším kalhotám v 7/8 délce vypadají báječně právě balerinky - už v 50. letech je k nim nosila Audrey Hepburnová. Můj tip na ultra pohodlné botky máte na obrázku: v crocsech strávíte léto elegantně a bez puchýřů.

Svoje dotazy pište na modniordinace@lidovky.cz

Klára Klempířová

Najdete na Lidovky.cz