Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekstajl

Kdo oblékne nového krále. Nahradí Karel III. královnu Alžbětu i jako módní ikonu?

Oblek je základ, vše ostatní je hra. Nastupující král Karel III. je díky citu pro barvy a doplňky označován za jednoho z nejstylovějších členů královské rodiny. foto: Profimedia

Doporučujeme
Jaký asi bude, ptají se komentátoři i historici nad stále ještě nekorunovanou hlavou nového britského panovníka. Stane se z Karla III. stejně oddaný a nestranný vladař, jakým byla jeho matka?
  5:00

Zasadí se jako vášnivý ekolog o propagaci organického zahradničení a bude nadržovat ochraně památek nad moderní architekturou? Nevíme. Čím si ale můžeme být jisti, je fakt, že na trůn usedá největší spojenec britské módy, jakého kdy měla.

Ještě s titulem princ o svém stylu rád říkal, že je jako zastavené hodiny. Pravdu ale měl jen z poloviny. Nejdéle čekající následník britského trůnu je totiž celé dekády označován za jednoho z nejstylovějších členů královské rodiny. Karel III. se neobléká jen proto, aby dobře reprezentoval, obléká se, protože módu miluje. Nošení obleku není pro Jeho Výsost jen svazující povinností, která škrtí a omezuje v pohybu, nový král nosí oblek jako pyžamo.

Karel III. s královnou chotí Camillou dorazil do katedrály svaté Anny v Belfastu. (13. září 2022)

Od mladých studentských let přes manželství s Dianou až k období, kdy se snažil získat si u veřejnosti ztracenou popularitu zpět, jsme mohli Charlese pozorovat jako ztělesnění pojmu britský gentleman. Na škále pánské módy ale vždy patřil do extravagantnějšího spektra. Ano, Karel III. je staromilec. Nesleduje módní trendy, zajímá ho jen poctivé krejčovské řemeslo, kvalitní materiály a dobrá péče o oděv, což jsou v dnešních časech velmi moderní hodnoty.

Stejně tak má neobvyklý cit pro sladění obleku s košilí, kravatou i kapesníčkem. Nebojí se barev ani vzorů. Snad jste si povšimli, jaký outfit panovník zvolil pro svůj první televizní projev k národu. S úctou ke své matce, zesnulé královně Alžbětě II., samozřejmě oblékl černý šat a černou kravatu. Jeho modemanství se ale projevilo v jemně šachovnicovém vzoru na kapesníčku, ke kterému by neměl každý státník odvahu.

Z paláce do katedrály. Za rakví Alžběty II. kráčel v Edinburghu král Karel III.

Karel III. vždy kupoval britskou módu a podporoval její výrobce. Své oblíbené dvouřadé obleky prý nakupuje u firmy Gieves & Hawkes, jeho míry má i krejčovství Anderson & Sheppard. Košile mu stříhají na míru v podniku Turnbull & Asser a boty mu šijí ševci u Crockett & Jones. Nynější král v minulosti spolupracoval s institucí British Fashion Council nebo podporoval udržitelnost v odívání. A pro zajímavost – před dvěma lety módní editoři zjistili, že Charles má ve skříni dva kabáty, které střídá už více než 30 let – jeden model ve velbloudí béžové a druhý z tvídu.

Nastupující král Karel III. má ještě mnoho manýrů z pokolení své matky. Například princip, že je třeba nakupovat lokálně a pořizovat jen to, čemu se dá věnovat péče. Je velká škoda, že tyto myšlenky panovník zatím nepředal svým synům, princi Williamovi ani Harrymu, kteří se spíše než jako nová panovnická generace reprezentují jako uvolnění byznysmeni v bílé košili s rozhalenkou.

Karel III. pronesl projev a poprvé jednal s premiérkou. Vřelý vztah asi mít nebudou, míní politolog

Pokud jde o módu, znamená nástup Karla III. na trůn velké osvěžení, neboť současní státníci vesměs oblékají jen modrou, černou a šedou. Doufejme, že až nový vladař sejme svou smuteční kuklu, předvede se veřejnosti jako motýl i jako příklad, jak se může oblékat muž.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!