Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrhářka Zelená vytvořila kolekci reprezentačních šatů pro Prahu

Móda

  18:55
PRAHA - Představení o šatech, z něhož si lidé odnesou příjemný zážitek, chce na módních přehlídkách předvádět návrhářka Marie Zelená, jejímž posledním počinem jsou reprezentační šaty pro Prahu.

Návrhářka Marie Zelená vytvořila kolekci reprezentačních šatů pro Prahu. foto: ČTK

Kolekci večerních šatů, která je průřezem její tvorby, budou moci zájemci vidět 20. března v hotelu Clarion Congress Prague.

Trendy v branži Zelená sleduje, ale nezaměřuje se na ně. "Moje přehlídky nejsou o tom, co se bude nosit, chci, aby návštěva přehlídky byla jako návštěva pěkného filmu, aby si z ní lidé odnesli pěkný zážitek, pocit, že viděli něco krásného," řekla Zelená.

Součástí přehlídky je pečlivě vybraná hudba a choreografie. "Jsem ráda, že mě na nejbližší přehlídce podpoří houslista (Jaroslav) Svěcený," dodala návrhářka, která se zaměřuje hlavně na večerní a svatební šaty. "Dělám modely, které jsou nositelné, ale mají v sobě něco zajímavého, třeba vlečku. Mám pak radost, když za mnou někdo přijde s tím, že by si chtěl šaty alespoň zkusit," uvedla Zelená. Důležité podle Zelené je, aby se člověk dobře cítil v daném střihu a barvě.

Návrhářka Marie Zelená vytvořila kolekci reprezentačních šatů pro Prahu.

"Když žena někam půjde v 'in' oblečení, ale bude pak sedět celý večer v koutku, protože se bude bát zvednout, není to určitě ono," podotkla Zelená.

Pokud pro někoho navrhuje šaty, snaží se ho nejprve poznat. "Nevnucuji nějaký styl, jen se snažím poradit, něco skrýt, něco naopak ukázat," dodala.

Na návrhářství oceňuje Zelená hlavně to, že přináší výzvy. Jednou z nich bylo vytvoření šatů pro českou metropoli. "Chtěla jsem, aby šaty byly vznešené a důstojné. Jsou v barvách vlajky hlavního města - červené a žluté - a uprostřed je velký znak Prahy, který jsem nechala vyšít," popsala návrhářka. Součástí modelu je korunka od designéra Jana Jaroše, která symbolizuje katedrálu svatého Víta. "Snažila jsem se, aby šaty vyjadřovaly, že Praha je důstojné a nejkrásnější město na světě," dodala Zelená.

Zelená vytvořila také reprezentační model pro Asociaci kuchařů a cukrářů České republiky. Šaty s vlečkou jsou stříbrno-bílé. "Stříbrná jako podnos a bílá jako šlehačka," vysvětlila návrhářka.

Autor: