130 let
Petr Pavel se svojí taškou.

Petr Pavel se svojí taškou. | foto: Twitter Ondřej Kundra

Doporučujeme

Prezident Pavel zaujal cestovní taškou. Se zavazadly to neumí ani zahraniční politici

Móda
  •   10:00
"A pořád s tou roztomile příšernou taškou. Co v tom má?“ zajímali se uživatelé sociální sítě Twitter, když se Petr Pavel vydal minulý týden na Ukrajinu. Český prezident totiž na cestu za Volodymyrem Zelenským zvolil velmi neobvyklý módní doplněk. Zatímco jeho béžovým kalhotám a zelené kostkované košili není co vytknout, vše zastínila státníkova cestovní taška.

Malé zavazadlo od britské sportovní značky Slazenger si generál ve výslužbě nesl poctivě sám, a tak někteří komentátoři vtipkovali, že si v ní veze kromě oblečení i výbavu k přežití nebo zbraň.

„Tašky jsou vyjádřením toho, kdo jsme, za čím si stojíme, v co věříme. Mnoho tašek bylo během naší historie použito k formulování politických myšlenek, uměleckému vyjádření, nebo dokonce hesel,“ vysvětlovala kurátorka Lucia Saviová před otevřením výstavy Bags Inside Out (Tašky naruby), která proběhla na přelomu roku 2021 a 2022 v britském Victoria and Albert Museum.
Co vyjádřil Petr Pavel svou taškou za pár stovek? Jistě skromnost, ale také neznalost. Za nošení vlastního báglu mohl u veřejnosti nasbírat plusové body, ovšem elegantněji střižená taška z kůže či pevného plátna a bez rozměrného loga by k sobě jistě nepřitáhla tolik zbytečné pozornosti.

Vkus pro zavazadla neměl ani milovník batohů Boris Johnson

Tašky jsou vůbec v politice speciální disciplínou, kterou umí jen málokdo ovládat. Pokud si státník vezme do ruky něco jiného než koženou brašnu či necesér, jasně tím vyvolá nechtěný zájem. A když si politička přehodí přes rameno místo praktické kabelky výrazný módní doplněk, bude společensky odsouzena.

Se zavazadly to neuměl ani bývalý britský premiér Boris Johnson. Věčně neučesaný s přepnutou košilí a kalhotami zastrčenými v ponožkách působil jako roztěkaný školák. A protože se po Londýně často pohyboval na kole, byl věrný praktickým ruksakům, jimiž korunoval antimódní styl.

Kabelkovou diplomacii překvapivě neovládala ani americká politička Hillary Clintonová, která si to u veřejnosti několikrát rozházela vynesením tašek z dílny Alexander McQueen či Ralph Lauren. A od té doby, co italská premiérka Giorgia Meloniová byla kritizována za své kabelky Louis Vuitton a Calvin Klein, nenosí tašky raději vůbec.

S výběrem správné kabely by ale dámám mohlo poradit sesterstvo Longchamp, do něhož patří bývalá kancléřka Angela Merkelová a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě si totiž oblíbily jednu z nejpopulárnějších kabelek na světě, kultovní model Le Pliage. Tato francouzská taška je ušitá z lehkého omyvatelného nylonu a má velká kožená ucha. Vejdou se do ní dokumenty i dámské nezbytnosti, takže je skvělá do parlamentu i na krátkou pracovní cestu. Navíc nevyvolává pozornost, když ji na chvíli podrží ochranka, a s cenovkou 2500 korun nepůsobí jako luxusní exemplář.

Naopak skvělý balanc mezi praktičností a eleganci drží Ursula von der Leyenová.

Skvělý tah se před třemi lety podařil i americké političce Alexandrii Ocasio-Cortez, když se na schodech Kapitolu objevila s vínovou kabelkou žádané značky Telfar. Ta byla poprvé ušita roku 2014 podle rozměrů obyčejné nákupní tašky a za krátkou dobu se stala symbolem nejen modemanů, ale především lidí s jinou barvou pleti a LGBT komunity.

Zkrátka ať už držené v ruce, nebo přehozené přes rameno, symboliku tašek se nevyplácí podceňovat. Otázkou už jen zůstává, zda ono příšerné zavazadlo Slazenger není jen oním mile autentickým doplňkem prezidenta, který nakupuje v polské tržnici a zvedá ze země cizí svršky. Neaspiruje tak náhodou taška se skákající šelmou na to, stát se stejným fenoménem jako kostkovaná flanelka?

Autor: Karolína Minaříková Krupková