130 let
Oblečení využívá nové typy elektroniky.

Oblečení využívá nové typy elektroniky. | foto: ČTK

Připravte se na zimu: nositelná elektronika jako v akčním filmu

Móda
  •   8:55
PRAHA - Jako v akčním filmu si mohou připadat milovníci moderních technologií, kteří si dopřejí tzv. inteligentní oděv. Bundy, vesty, boty, čepice nebo rukavice vybavené solárními články, senzory, anténou nebo čidly umožňují telefonovat, natáčet nebo nabíjet elektronické zdroje.

Podle výrobců je jejich smyslem lidem pomáhat. Využívat se mohou sice jako módní výstřelek, ale také jako funkční pracovní prostředek.

Prohlédnout si je lze v pražském Centru energetického poradenství PRE.

"Člověk se řídí novými trendy a využívá různé typy nové elektroniky, které se na trhu objevují. Tyto dva světy se v takovém oblečení spojují. Člověk pak nemusí hledat po kapsách různé věci. Když si tento oděv vezme na sebe, má všechno, co potřebuje. Ne všichni to umí využívat. Jsou ale kategorie lidí, kteří to vyžadují," řekl Milan Baxa z plzeňské firmy Applycon, která se na vývoj "nositelné elektroniky" specializuje.

"Chytré" oblečení nejen usnadňuje komunikaci, ale také zahřeje. Do oděvů se umísťují spirály, které vytvářejí tepelnou energii Takzvané měkké technologie zároveň podle Baxy nijak neobtěžují. "Jsou to určité typy nosičů vlastních topných spirál. Jsou tak jemné, že člověk téměř nezjistí, že je má na těle. Pozná to teprve, když mu začne být teplo v určitých partiích," uvedl.

Oblečení využívá nové typy elektroniky.

Výhodou podobného oblečení je spojení různých typů technologií. "Nenabízíme jen topení nebo jen solární články. Umíme spojit několik technologií v jednom oděvu," vysvětlil Baxa. Zájemci si mohou dat ušít potřebný model "na míru". Integrovat se tak mohou do textilu systémy, které umí dobíjet iPod, mobilní telefon, komunikovat nebo poslouchat zvuková média. Zároveň mohou obsahovat GPS anténu nebo senzory, které reagují na vnější podněty.

Přestože je sortiment těchto oděvů poměrně obsáhlý, preferuje se prý zatím svrchní oblečení jako bundy, pláště, kabáty nebo vesty. "Zatím nejsme tak daleko, abychom mohli říci, že máme jakousi stavebnici a pro různé typy módního oblečení. Má totiž svá specifika. Snažíme se, aby se vlastní modul mohl měnit a používat v různých typech oděvů," uvedl Baxa, jehož firma na vývoji tohoto typu oblečení pracuje od roku 2005. Upozornil, že v českém sortimentu se již objevilo také lehčí oblečení, jako jsou trika, trenýrky nebo krátké kalhoty.

"Zpočátku šlo o oděvy pro mladou generaci, aktivní sportovce nebo lidi, kteří chtějí ve volném čase využívat tyto funkce. Zatímco tělo se věnuje jiným aktivitám, oni mohou prostřednictvím oděvu ovládat celý svět," uvedl Baxa. Složitější technologie mohou využívat záchranáři, hasiči nebo příslušníci bezpečnostních složek. "Pokud jde o sledování GPS, senzorové věci, je to určeno pro nositele, jimž oděv pomůže při plnění složitých pracovních úkolů. To se týká vyhřívání oděvů, světelných nebo rádiových signalizací," vysvětlil.

Bundy se solárními články, čipy, mikrofony a anténami se navíc vyznačují velkou odolností. Podle výrobců se počítá s "nešetrným zacházením" a mohou se například prát nebo ždímat. Vyndat by se mělo pouze "srdce", tedy modul, který ovládá elektroniku.

Autor: ČTK