25. července 2010 13:47 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Muži kupují ženám květiny více než dříve, ale hlavně milenkám

Květinářka Marcela Fialová váže v květinářství v centru Plzně kytici růží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Květinářka Marcela Fialová váže v květinářství v centru Plzně kytici růží | foto: ČTK

PLZEŇ Muži kupují v posledních patnácti letech ženám květiny daleko častěji než dříve. Chtějí buď obří kytice, kterými udělají dojem zejména na milenky, anebo jednotlivé kytičky pro manželky.

Podstatně více se i v květinách vyznají, i když stále převažují v jejich poptávce klasické rudé růže. Ženy, jež tvoří zhruba 80 procent zákazníků květinářství, chtějí květiny nejčastěji pro kamarádky a nejbližší.

"Poslušných chlapů, kteří kupují ženám květiny, je jen hrstka. Nejštědřejší jsou ti, kteří kupují pugety milenkám," uvedla Hana Bauerová, vedoucí největšího květinářství v centru Plzně. Odhadla, že za květiny pro manželky dávají zákazníci tak do 200 korun.

"Málokdy se stane, že by to šlo výš," dodala. Ženy si podle ní květinou dělají radost při návštěvách a večírcích, ale často si také kupují kytici samy sobě domů.

Nejvíce se podle plzeňských obchodníků prodávají rudé růže, dále také gerbery a dendrobie (malé levné orchideje), které požadují zejména ženy.

Růže

"Vyhovují jak esteticky, tak cenově. Náročnější zákazníci si vybírají hodně exotiku, kde je největší zájem o strelície, heligonie a ananasy," uvedla Bauerová, která obchod provozuje už jedenáctým rokem. Za tu dobu prý pozná na zákazníkovi, co si bude přát a za kolik zhruba nakoupí.

Muži bez fantazie

Nákupy se hodně odvíjejí od cen, nákladně naaranžované kytice objednávají hlavně firmy, jež v tomto na peníze moc nehledí. Firmy požadují "načančané" modely, naopak lidé většinou nemají na velké pugety a chtějí "nastavit" kytici nejrůznějšími korálky, pentličkami, stuhami, drátky, aby to vypadalo.

Čtěte také

"Muži nemají fantazii, řeknou nazdobit a je jim jedno, jak. Ženy naopak do toho mnohem více mluví," uvedla prodavačka květin Hana Caisová.

Podle ní exotické květiny chtějí hlavně starší lidé, naopak například mladí kluci sahají po klasice a žádají rudé růže. Větší propad zaznamenaly v minulých letech karafiáty jako typické květiny socialismu, ale poslední dobou už se jejich obliba opět výrazněji zvýšila.

Kytice karafiátů

Karafiáty patří v obchodech mezi nejlevnější. "Nejsou žádné květiny, které se neprodávají, každá kytka má zákazníka. Velkou oblibu mají orchideje, jejichž doba přichází v polovině září," dodala Bauerová.

Luční květy nejsou v nabídce

Mezi klienty jsou občas i romantici, kteří požadují luční květy. Ty ale obchody většinou neprodávají, květinářky je ale dokážou neznalým mužům sestavit tak, aby to jako z louky vypadalo. Například místo kopretin dávají chryzantémky. Jejich obliba je velká, protože jsou levné a nejdéle vydrží.

Dlouho prý mohou vydržet i růže, pokud se každý den zastřihávají a mění se jim voda.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.