Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Asahi přesouvá výrobu své prémiové značky ze Smíchova do Itálie

  14:09
PRAHA, PADOVA - Japonský majitel Plzeňského Prazdroje koncern Asahi ukončil v Česku licenční výrobu své značky Asahi Super Dry. Pivo začal od letoška vařit Japonci ovládaný pivovar Peroni v italské Padově.

Prezident koncernu Asahi Akiyoshi Koji a nejvyšší šéf Asahi Breweries Europe Ltd Paolo Lanzarotti (uprostřed). foto: Plzeňský Prazdroj

Krátce poté, co Pivovary Staropramen nedávno potvrdily, že ukončily ve svém smíchovském provozu licenční výrobu značky Asahi Super Dry, oznámil konec spolupráce i její majitel japonský koncern Asahi.

Japonci, kteří od loňska ovládají skupinu středoevropských pivovarů včele s Plzeňským Prazdrojem, po 17 letech přesunuli evropskou výrobu své pivní vlajkové lodi z Česka do italské Padovy. Tamní „Birra Peroni“ je jedním z pivovarů, které Asahi koupilo už předloni.

Místo Čechů Italové

Mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková potvrdila pro server Lidovky.cz, že smlouva o výrobní licenci Asahi Super Dry mezi skupinou Asahi a Staropramenem skončila ke konci roku 2017. Od ledna jej bude Asahi vyrábět ve svém vlastním padovském pivovaru Peroni.

„Odtud jej také bude prostřednictvím vlastní distribuční sítě rozvážet po celé Evropě. Jednat se bude o nepasterizovanou původní variantu Asahi Super Dry. Asahi má v plánu výrazně, oproti minulosti, posílit pozici této super-prémiové značky na evropských trzích,“ uvedla Němečková.

Produkce piva Asahi ze Smíchova nebyla určena pro český trh a veškeré množství putovalo za hranice do evropských zemí. Jak Staropramen tak i Asahi tají, jaké množství tohoto piva se na Smíchově vařilo, podle neoficiálních informací přes 40 tisíc hektolitrů ročně.

Smíchovská rošáda

Staropramen si už našel náhradu za ušlý objem výroby – začíná u nás vařit americké pivo Miller Genuine Draft z portfolia mateřské společnosti Molson Coors.

Japonskému Asahi patřila na konci roku 2016 sedmá příčka v žebříčku pivovarů na světě, prodal 59 milionů hektolitrů, což je o 39 milionů víc než v předchozím roce.

O skoro trojnásobný nárůst (a skok na světovém žebříčku ze 12. na 7. pozici) se postaral právě nákup českého Prazdroje, polského pivovaru Kompania Piwowarska, slovenského Topvaru, maďarského Dreheru a rumunského pivovaru Ursus od světové dvojky SABMiller a předtím ještě italského Peroni, nizozemského Grolsche a britského Meantime Brewing.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....