4. ledna 2018 14:09 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Asahi přesouvá výrobu své prémiové značky ze Smíchova do Itálie

Prezident koncernu Asahi Akiyoshi Koji a nejvyšší šéf Asahi Breweries Europe... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident koncernu Asahi Akiyoshi Koji a nejvyšší šéf Asahi Breweries Europe... | foto: Plzeňský Prazdroj

PRAHA, PADOVA Japonský majitel Plzeňského Prazdroje koncern Asahi ukončil v Česku licenční výrobu své značky Asahi Super Dry. Pivo začal od letoška vařit Japonci ovládaný pivovar Peroni v italské Padově.

Krátce poté, co Pivovary Staropramen nedávno potvrdily, že ukončily ve svém smíchovském provozu licenční výrobu značky Asahi Super Dry, oznámil konec spolupráce i její majitel japonský koncern Asahi.

Japonci, kteří od loňska ovládají skupinu středoevropských pivovarů včele s Plzeňským Prazdrojem, po 17 letech přesunuli evropskou výrobu své pivní vlajkové lodi z Česka do italské Padovy. Tamní „Birra Peroni“ je jedním z pivovarů, které Asahi koupilo už předloni.

Místo Čechů Italové

Mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková potvrdila pro server Lidovky.cz, že smlouva o výrobní licenci Asahi Super Dry mezi skupinou Asahi a Staropramenem skončila ke konci roku 2017. Od ledna jej bude Asahi vyrábět ve svém vlastním padovském pivovaru Peroni.

„Odtud jej také bude prostřednictvím vlastní distribuční sítě rozvážet po celé Evropě. Jednat se bude o nepasterizovanou původní variantu Asahi Super Dry. Asahi má v plánu výrazně, oproti minulosti, posílit pozici této super-prémiové značky na evropských trzích,“ uvedla Němečková.

Produkce piva Asahi ze Smíchova nebyla určena pro český trh a veškeré množství putovalo za hranice do evropských zemí. Jak Staropramen tak i Asahi tají, jaké množství tohoto piva se na Smíchově vařilo, podle neoficiálních informací přes 40 tisíc hektolitrů ročně.

Smíchovská rošáda

Staropramen si už našel náhradu za ušlý objem výroby – začíná u nás vařit americké pivo Miller Genuine Draft z portfolia mateřské společnosti Molson Coors.

Japonskému Asahi patřila na konci roku 2016 sedmá příčka v žebříčku pivovarů na světě, prodal 59 milionů hektolitrů, což je o 39 milionů víc než v předchozím roce.

O skoro trojnásobný nárůst (a skok na světovém žebříčku ze 12. na 7. pozici) se postaral právě nákup českého Prazdroje, polského pivovaru Kompania Piwowarska, slovenského Topvaru, maďarského Dreheru a rumunského pivovaru Ursus od světové dvojky SABMiller a předtím ještě italského Peroni, nizozemského Grolsche a britského Meantime Brewing.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.