Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

České pivo teče proudem. Stovky hospod slaví patrona sládků a pivovarníků

Naražením soudku s pivem Litovel Premium začaly Dny českého piva 2018. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naražením soudku s pivem Litovel Premium začaly Dny českého piva 2018. | foto: ČSPSLidovky.cz

PRAHA  Začaly Dny českého piva a pivovarníci velebí svého patrona svatého Václava. Přes 30 velkých i nejmenších pivovarů navařilo do stovek hospod speciální várky, arciopat Břevnovského kláštera v Praze Petr Prokop Siostrzonek vysvětil pivovarníkům prapor a z degustační soutěže České pivo 2018 odešel Plzeňský Prazdroj s pouhou jednou medailí.

Poosmé slaví čestí pivovarníci a sladaři s pomocí svého patrona svatého Václava svátek Českého piva. Letos přes 30 minipivovarů i velkých producentů nabízí minimálně do konce září své speciální várky piv ve stovkách hospod po Česku, leckde k tomu pivovary přidávají vlastní velkou slavnost.

Český svaz pivovarů a sladoven se touto každoroční akcí snaží ve velkém stylu připomenout, že Česko je ze všeho nejvíc zemí piva a především tradičních ležáků, které lze nejlépe vychutnat s přáteli v nějaké dobré hospodě.

Exkluzivně v hospodách

Ležáky tak tvoří většinu z navařených novinek, často třeba ve speciální verzi extra nebo za studena chmelených, ale pro pivaře jsou k mání i různé speciality svrchně kvašených ve stylu anglosaských piv. Podrobnou nabídku a lokalitu zapojených hospod prezentuje svaz pivovarů na webových stránkách www.dnyceskehopiva.cz .

Ve středu zahájili pivovarníci letošní dny pivních radostí jako obvykle při Svatováclavské slavnosti českého piva v Národním domě v Praze na Vinohradech a ze všeho nejdřív ocenili významné osobnosti oboru.

„Vzpomínám a děkuji všem pivovarníkům, které jsem na své celoživotní cestě potkal a mohl se od nich něco přiučit.“ Tak zní vyznání Ivana Dufka, nynějšího pedagoga a školního sládka ve SOŠ ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí, který spolu s Františkem Šmídem, bývalým výrobním ředitelem Pivovaru Krušovice, vstoupil do Síně slávy českého pivovarství a sladařství.

Degustaci opět dominovali Moraváci

Velkou slávou – pro některé pivovary – už ale nebylo vyhlašování výsledků 18. ročníku degustační soutěže České pivo 2018. Konkrétně pro Plzeňský Prazdroj nedopadla soutěž zřejmě tak, jak by si přítomní zástupci největšího pivovaru u nás představovali. Každoročně se soutěže účastní a každoročně na ně vyšlo několik medailí (například loni čtyři). Letos jen jedna.

Dalo by se říct, že tradičně už nejvíc zabodovaly Moravskoslezské pivovary - skupina PMS, do které patří Litovel, Zubr a Holba. V pěti kategoriích si odnesly celkem šest ocenění za třetí až první místa. Včetně té nejprestižnější – první místo v kategorii světlý ležák získala dvanáctka značka Litovel Premium.

Pivovarníci z Litovle se radují.

Pivovarníci z Litovle se radují.

Z celkem 74 přihlášených vzorků od 23 pivovarů si odnesla skupina PMS šest medailí. Heineken, humpolecký Bernard, Pivovary Lobkowicz a rakovnický Bakalář po dvou a Prazdroj s havlíčkobrodským Rebelem jednu.

Plzeňáky, zvyklé v této soutěži na větší žně, nepotěšil letos především jejich nealkoholický Birell, který získává nějaké ocenění prakticky každoročně a například loni vybojoval dvě medaile. Konkurence holt byla letos lepší.

Nad soutěží bdí výzkumák

Přihlášené vzorky, odebírané přímo v pivovarech zástupci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, se hodnotí v pěti kategoriích: světlý ležák, jedenáctka světlý ležák, světlé výčepní pivo, tmavé pivo a nealkoholické pivo.

Porotu tvořenou z pivovarníků, pedagogů a odborníků z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce při hodnocení zajímají především senzorické vlastnosti piva, konkrétně tedy vzhled, barva, chuť a vůně.

Kompletní výsledky degustační soutěže České pivo 2018

Světlý ležák

1. Litovel Premium; Pivovar Litovel, a.s.

2. STAROBRNO DRAK; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika, a.s.

3. Bernard světlý ležák 12; Rodinný pivovar BERNARD, a.s.

11% světlý ležák

1. ZUBR Grand; Pivovar Zubr, a.s.

2. Holba Šerák; Pivovar Holba, a.s.

3. Velkopopovický Kozel 11; Pivovar Velké Popovice; Plzeňský Prazdroj, a.s.

Světlé výčepní pivo

1. Litovel Moravan; Pivovar Litovel, a.s.

2. Bernard kvasnicové pivo; Rodinný pivovar BERNARD, a.s.

3. ZUBR Classic; Pivovar Zubr, a.s.

Tmavé pivo

1. ČERNOVAR ČERNÉ; Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s.

2. Litovel Premium Dark; Pivovar Litovel, a.s.

3. Rebel černý; Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, a.s.

3. Lobkowicz PREMIUM černý; Pivovar Lobkowicz Group, a.s.

Nealkoholické pivo

1. ZLATOPRAMEN NA; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika, a.s.

2. Bakalář za studena chmelený; Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s.

3. Lobkowicz Premium Nealkoholický; Pivovar Lobkowicz Group, a.s.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!