Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České pivo teče proudem. Stovky hospod slaví patrona sládků a pivovarníků

Pivo

  15:02
PRAHA - Začaly Dny českého piva a pivovarníci velebí svého patrona svatého Václava. Přes 30 velkých i nejmenších pivovarů navařilo do stovek hospod speciální várky, arciopat Břevnovského kláštera v Praze Petr Prokop Siostrzonek vysvětil pivovarníkům prapor a z degustační soutěže České pivo 2018 odešel Plzeňský Prazdroj s pouhou jednou medailí.

Naražením soudku s pivem Litovel Premium začaly Dny českého piva 2018. foto: ČSPSLidovky.cz

Poosmé slaví čestí pivovarníci a sladaři s pomocí svého patrona svatého Václava svátek Českého piva. Letos přes 30 minipivovarů i velkých producentů nabízí minimálně do konce září své speciální várky piv ve stovkách hospod po Česku, leckde k tomu pivovary přidávají vlastní velkou slavnost.

Český svaz pivovarů a sladoven se touto každoroční akcí snaží ve velkém stylu připomenout, že Česko je ze všeho nejvíc zemí piva a především tradičních ležáků, které lze nejlépe vychutnat s přáteli v nějaké dobré hospodě.

Exkluzivně v hospodách

Ležáky tak tvoří většinu z navařených novinek, často třeba ve speciální verzi extra nebo za studena chmelených, ale pro pivaře jsou k mání i různé speciality svrchně kvašených ve stylu anglosaských piv. Podrobnou nabídku a lokalitu zapojených hospod prezentuje svaz pivovarů na webových stránkách www.dnyceskehopiva.cz .

Ve středu zahájili pivovarníci letošní dny pivních radostí jako obvykle při Svatováclavské slavnosti českého piva v Národním domě v Praze na Vinohradech a ze všeho nejdřív ocenili významné osobnosti oboru.

„Vzpomínám a děkuji všem pivovarníkům, které jsem na své celoživotní cestě potkal a mohl se od nich něco přiučit.“ Tak zní vyznání Ivana Dufka, nynějšího pedagoga a školního sládka ve SOŠ ekologické a potravinářské ve Veselí nad Lužnicí, který spolu s Františkem Šmídem, bývalým výrobním ředitelem Pivovaru Krušovice, vstoupil do Síně slávy českého pivovarství a sladařství.

Degustaci opět dominovali Moraváci

Zubr a Litovel ovládly degustační soutěž České pivo 2017

Velkou slávou – pro některé pivovary – už ale nebylo vyhlašování výsledků 18. ročníku degustační soutěže České pivo 2018. Konkrétně pro Plzeňský Prazdroj nedopadla soutěž zřejmě tak, jak by si přítomní zástupci největšího pivovaru u nás představovali. Každoročně se soutěže účastní a každoročně na ně vyšlo několik medailí (například loni čtyři). Letos jen jedna.

Dalo by se říct, že tradičně už nejvíc zabodovaly Moravskoslezské pivovary - skupina PMS, do které patří Litovel, Zubr a Holba. V pěti kategoriích si odnesly celkem šest ocenění za třetí až první místa. Včetně té nejprestižnější – první místo v kategorii světlý ležák získala dvanáctka značka Litovel Premium.

Pivovarníci z Litovle se radují.

Prazdroj zahájil provoz nové varny a rozšiřuje výrobu plzeňského

Z celkem 74 přihlášených vzorků od 23 pivovarů si odnesla skupina PMS šest medailí. Heineken, humpolecký Bernard, Pivovary Lobkowicz a rakovnický Bakalář po dvou a Prazdroj s havlíčkobrodským Rebelem jednu.

Plzeňáky, zvyklé v této soutěži na větší žně, nepotěšil letos především jejich nealkoholický Birell, který získává nějaké ocenění prakticky každoročně a například loni vybojoval dvě medaile. Konkurence holt byla letos lepší.

Nad soutěží bdí výzkumák

Přihlášené vzorky, odebírané přímo v pivovarech zástupci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, se hodnotí v pěti kategoriích: světlý ležák, jedenáctka světlý ležák, světlé výčepní pivo, tmavé pivo a nealkoholické pivo.

Porotu tvořenou z pivovarníků, pedagogů a odborníků z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce při hodnocení zajímají především senzorické vlastnosti piva, konkrétně tedy vzhled, barva, chuť a vůně.

Kompletní výsledky degustační soutěže České pivo 2018

Světlý ležák

1. Litovel Premium; Pivovar Litovel, a.s.

2. STAROBRNO DRAK; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika, a.s.

3. Bernard světlý ležák 12; Rodinný pivovar BERNARD, a.s.

11% světlý ležák

1. ZUBR Grand; Pivovar Zubr, a.s.

2. Holba Šerák; Pivovar Holba, a.s.

3. Velkopopovický Kozel 11; Pivovar Velké Popovice; Plzeňský Prazdroj, a.s.

Světlé výčepní pivo

1. Litovel Moravan; Pivovar Litovel, a.s.

2. Bernard kvasnicové pivo; Rodinný pivovar BERNARD, a.s.

3. ZUBR Classic; Pivovar Zubr, a.s.

Tmavé pivo

1. ČERNOVAR ČERNÉ; Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s.

2. Litovel Premium Dark; Pivovar Litovel, a.s.

3. Rebel černý; Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, a.s.

3. Lobkowicz PREMIUM černý; Pivovar Lobkowicz Group, a.s.

Nealkoholické pivo

1. ZLATOPRAMEN NA; Pivovar Starobrno; Heineken Česká republika, a.s.

2. Bakalář za studena chmelený; Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s.

3. Lobkowicz Premium Nealkoholický; Pivovar Lobkowicz Group, a.s.

Autor: