Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Pár návrhů, čím zapít kapra a bramborový salát

Kapr, salát. A kde je pivo? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapr, salát. A kde je pivo? | foto: Lidovky.cz

Kapr, bramborový salát, jablka na rozkrojení. Ale k večeři na Štředrý den patří i kvalitnější alkohol a lepší pivo. A člověk nemusí běhat po pivotékách a specializovaných obchodech, aby na "sváteční" pivo narazil. Tady je několik tipů.

Tři volby pro tradiční pivaře

Sváteční ležák 12° z Humpolce
Ležák s jemnými kvasnicemi, které vytvářejí v lahvi jemnou sedlinu. Pivo vzniká z ječného sladu a upraveného žateckého chmelu. Má kvasnou vůni a pět procent alkoholu.

Vánoční speciál Krakonoš z Trutnova
Trutnovský podnik uvařil čtrnáctistupňový Vánoční speciál s vysokými 5,8 procenta alkoholu. Pivo vzniká z ječných sladů, cukru a chmele, má tmavě zlatou barvu. Těžká nasládlá vůně upozorňuje na sílu piva.

Sváteční speciál z Nymburka
Základem speciálu s 5,8% obsahem alkoholu je ječný slad a chmelové extrakty. Sytě chmelový odér se rozlévá v ústech spolu s postupným příchodem slabšího řízu, chuť je čistě hořká.

Dvě volby pro experimentátory

Sváteční speciál 22° z Chyše
Tmavý vánoční speciál je pořádný zážitek. Vzniká z ječného sladu, žateckého chmelu a kvasnic, je nefiltrovaný i nepasterizovaný. Prodává se ve třetinkových lahvích a ukrývá v sobě devět procent alkoholu. Po „bouchnutí“ patentního keramického uzávěru vystoupá z lahve svěží karamelová vůně. Tmavý speciál z Chyše je ideální k pomalému a dlouhému vychutnávání.

Christmas Ale 15° z Varnsdorfu
Polotmavý svrchně kvašený Ale z varnsdorfského pivovaru Kocour zdobí 6 % alkoholu, vzniká z ječných sladů, chmele a kvasnic, pivo uvařil americký sládek Cullen Dwyer. Po nalití je cítit těžší borovou vůni, barva je tmavě karamelová.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?