28. dubna 2015 5:09 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Nový teplický minipivovar sází na měkkou vodu z Flájí

Prvorepublikové varieté v Teplicích se proměnilo v minipivovar s restaurací,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvorepublikové varieté v Teplicích se proměnilo v minipivovar s restaurací,... | foto: Pivovar Monopol

Prvorepublikové varieté v Teplicích se proměnilo v minipivovar Monopol s restaurací, hotelem, kavárnou a pekárnou. Světlý ležák, polotmavou jedenáctku i ochucené višňové už sládková uvařila. V otevření brání jen povolení od hasičů.

Objekt v centru lázeňského města sloužil dlouhou dobu jako nákupní centrum. „Koupili jsme ho před sedmi lety v době, kdy už tu byla jen zastavárna. Našli jsme sádrokartonem zakryté stropy, různé přepážky a spoustu věcí,“ vzpomíná spolumajitelka Gabriela Schönbauerová, která provozuje s manželem v Teplicích několik restaurací.

Dlouho prý přemýšleli, co s budovou dělat. „Nakonec se nám zalíbil nápad minipivovaru, kterého jsem se chopili,“ doplnila. Přestavba trvala zhruba tři roky a stála několik milionů korun. V průběhu prací odkryli dělníci secesní stropy. „Jejich rekonstrukce byla nákladná, ale stála za to. Vnáší zpátky duch místu, kde se lidé léta bavili a doufáme, že teď zase bavit budou,“ podotkla Schönbaurová.

Sládková Martina Valtrová už dokončila první várku. „Budeme čepovat klasický ležák, polotmavou jedenáctku. Uvařila jsem i ochucené višňové pivo,“ popisuje Valtrová, která si chválí nejen prostory, ale i místní vodu. „Je z Flájské přehrady a je to měkká voda, což je pro pivo výborné,“ pokračuje. Sortiment doplňuje svrchně kvašené a za studena chmelené pivo anglického typu Ale a pšeničné.

Kapacita sklepa je 290 hektolitrů. K pivu budou v Monopolu nabízet staročeskou kuchyni. Dojmy z prostoru by neměl kazit ani kouř, protože celý objekt bude nekuřácký. „Manžel se trochu obává, že by to mohlo někoho odradit, ale myslím, že si to ten prostor zaslouží, nekuřácký je i hotel. Popelníky budou jen v salonku,“ doplnila majitelka.

Pivo se v Teplicích vařilo do roku 1976. Objekt pivovaru nechal v roce 2007 zbourat investor, který na jeho místě plánoval postavit obchodní centrum. V Ústeckém kraji jde už o několikátý takový podnik, minipivovary jsou v Litoměřicích - kde vaří i ležák a svrchně kvašený speciál pro teplické lázně, Mostě, Ústí nad Labem či Varnsdorfu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
STÁŽISTA V ODD. TECHNOLOGIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč