11. května 2015 8:21 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Zaostřeno na: tmavá IPA od Bizona z Čižic

Čižický podnik U Bizona vaří pivo od roku 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čižický podnik U Bizona vaří pivo od roku 2011. | foto: Hostinský pivovar U Bizona

V Čižicích ležících zhruba dvanáct kilometrů od Plzně vaří pivo od roku 2011. Hlavní rozmach ale přišel až ve chvíli, kdy tu začal sládkovat ostřílený Luboš Svoboda. Díky zaměření na "exotický" sortiment teď podnik nově produkuje i pro export.

Jedním z jeho speciálů je tmavá svrchně kvašená Freedom IPA. Koupil jsem ji v restauraci U Všech kukaček na šumavské Modravě, kde ji v nápojovém lístku pojmenovali jako Straka.

Jak píše čižický podnik na svých stránkách, „pivo vaříme převážně z žateckých chmelů, hanáckých sladů a z výborné vody, protože Čižice a okolí leží na žulovém podloží.“

Freedom IPA 14°

Kategorie: svrchně kvašený speciál

Lahev: 1 litr, PET lahev

Alkohol: 5,7 %

Cena: 80 Kč (U Všech kukaček, Modrava, 6. května 2015)

Výrobce: Hostinský pivovar U Bizona, Čižice

Pěna kapučínové barvy má ve sklenici krémový charakter, nevystoupá nijak vysoko. Nad ní se nese svěží vůně s příznaky sladu. Barva čtrnáctistupňového piva je tmavě rumová.

Chuť nejdřív překvapuje svou svěžestí, výrazná hořkost má zpožděný nástup a s každým dalším douškem ještě narůstá. Pocitově se v ní „bije“ kávovina s příkrým citrusovým ovocem. I přesto je pitelnost velmi dobrá a po poměrně nečekaném začátku se jedná o povedenou ipu.

ostOndřej Stratilík

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR IT PODPORA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč