Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Učitelka jménem Markus aneb Muži ve školkách

Magazín

  6:15
„Otevíráme novou školku, na břehu řeky s vlastní zahradou a máme hned dva učitele - muže!“ Tak vypadá inzerát na nově otevřenou německou školku. V Berlíně je to teď velká móda: ve školkách šílí po mužských učitelích.

Učitelka jménem Markus aneb Muži ve školkách foto: Helena Černá

Často jsou to mladí čerstvě vystudovaní kluci  a je to tu opravdu velký fenomén, instituce i rodiče mužský element vítají všema deseti. I my máme školku, která nové děti lákala na „muže“. V první chvíli jsem nevěděla, zda mi to přijde sympatické nebo spíš zvláštní, když se chlapi hrnou k malým dětem. 

Vzpomněla jsem si na fakt, že většina pedofilů je z řad mužů a že proto dokonce některé země muže ve školkách diskriminují: třeba v Dánsku muži ve školkách nesmí dětem měnit o samotě pleny. Mé předsudky se ale brzo rozpustily, když jsem poznala Markuse - našeho pětadvacetiletého učitele. Podle mě je to nadčlověk, který má můj obdiv! 

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Děti včetně našeho Kryštofa ho milují tolik, že ho často nacházíme v dost složitých situacích: ověšeného několika dětmi najednou, rozcuchaného a ztahaného, se zkrvaveným nosem poté, co do něj jedno dítě nešikovně narazilo… Moc klidu si tam opravdu neužije. Na jeho místě a v jeho letech bych tuhle práci už dávno vzdala. „Člověk potřebuje opravdu hodně trpělivosti,“ mrkl na mě Markus, když jsem se ptala, jak to všechno zvládá a navíc neustále s úsměvem na rtech. 

Teď jen doufám, že mu ta trpělivost vydrží a že ze školky neodejde. Už jen proto, že si to Kryštof bez něj neumí představit a pokaždé se těší, jak si spolu pohrají. Po naší zkušenosti mi učitelé ve školkách připadají jako skvělý nápad. Kryštof se tak od malička učí, že se o děti starají i muži a že je to normální. 

Personál školky je na první pohled barevný: muži, ženy, různý věk, různé národnosti. Je to o dost příjemnější než to, co pamatuju ze svého dětství: parta znuděných šedesátnic, které si nejvíc užívaly, když nás všechny donutily přes poledne spát a pořádně si mohly poklábosit (já skoro nikdo neusnula).

Doufám, že podobná móda dorazí i do Česka a učitelé nebudou jen na základních školách, kde jich je mimochodem taky žalostně málo - na jednoho muže připadají hned tři ženy. Myslím si, že by tuhle německou módu uvítali nejen rodiče, ale i učitelky.

Názor psycholožky Marie Hlaváčkové: Muži ve školce: proč ne?

Z hlediska dětí vidím přítomnost pedagoga-muže ve školce určitě jako výhodu. Děti zažijí rozdílnost mužského a ženského přístupu a z obojího si mohou vzít to, co potřebují.  Učitel může vnést do třídy odlišný styl hry, originální řešení a celkově může třídu velmi obohatit. Pro chlapce se může stát dobrým vzorem v jejich pohlavní identifikaci. Jako výhodu vnímám i jeho přínos do ženského učitelského kolektivu.

Autor: