Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Maxim Velčovský doveze na Signal Festival rozstřílené vraky z Ukrajiny

Maxim Velčovský/Mariánské náměstí foto: Signal Festival

Letošní Signal Festival představí dílo známého českého designéra Maxima Velčovského, světelnou inscenaci ve spolupráci s Národním divadlem. Ukáže například i unikátní dílo slavného digitálního umělce Refika Anadola vytvořené z městských dat od IPR Praha.
  14:03

Desátý ročník festivalu bude prý velkolepý. Největší zahraniční hvězdou je Refik Anadol, novomediální umělec, designér a průkopník v oblasti umění, které pracuje s umělou inteligencí. Své unikátní dílo vytvořené z městských dat Prahy, které poskytl Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, uvede v Centru architektury a městského plánování (CAMP).

Pro Signal Festival tak vznikne jedinečná instalace, která nebyla k vidění nikde jinde na světě. Dílo, na kterém se výrazným způsobem podílí kurátoři festivalu, zde bude vystaveno až do 6. listopadu 2022.

„Refik Anadol patří v současnosti k nejvyhledávanějším světovým digitálním umělcům. Máme obrovské štěstí, že se známe dlouhé roky. Signal Festival dosud sledoval zpovzdálí, letos pro nás ale vytvořil instalaci šitou na míru. Desátý ročník je oslavou kreativity a umění, jsem proto nesmírně rád, že se k nám přidala řada významných pražských institucí, jako je Národní divadlo, Kunsthalle Praha, Vzlet nebo ČVUT, které první velké výročí oslaví s námi. Signal Festival navštívilo už více než 3 miliony lidí, což je myslím skvělé. Teď nás čeká další dekáda, spousta nových projektů a nové výzvy. Pro letošek jsme zároveň připravili dosud největší galerijní zónu a bohatý týdenní doprovodný program,“ popisuje ředitel Signal Festivalu Martin Pošta.

Výstava zničené ruské techniky na Letné vzbuzuje emoce. Proč není na vozidlech symbol „Z“?

Jeden z nejznámějších českých designérů Maxim Velčovský vytvoří světelnou prostorovou instalaci na Mariánském náměstí, která reaguje na válečné události na Ukrajině. Instalaci s názvem Fyzická možnost smrti v mysli někoho žijícího tvoří vyhořelá auta dovezená přímo z oblastí zasažených válkou. Doplňují je přitom příběhy ukrajinských občanů, kteří přišli nejen o své vozy, ale často také o veškerý majetek i blízké. Projekt vzniká ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze.

Přijela pouť. Na pražskou Letnou se vrátily tanky v nezvyklé roli

Festival vůbec poprvé vezme návštěvníky do Vršovic. Nabídne celkem 15 instalací na 2 festivalových trasách – Centrum a Vinohrady/Vršovice a uskuteční se od 13. do 16. října. Doplní jej také bohatý týdenní doprovodný program v Kunsthalle Praha, CAMPu nebo Galerii U Betlémské kaple.

Signal Festival

Signal je festival digitální a kreativní kultury. Spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Stal se nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice. Program je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence a konceptuálního umění. Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, pořádá doprovodné programy pro děti, odbornou veřejnost i studenty. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí. V roce 2022 proběhne 10. ročník festivalu.

Autor: