10. prosince 2012 13:41 Lidovky.cz > Relax > Věda

Brusel nabízí vědcům grant na tým špičkových vědců

V laboratoři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V laboratoři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Českým vědcům se blýská na lepší časy. Evropská komise nově nabízí univerzitám a výzkumným centrům peníze na to, aby mohly zaplatit tým špičkových vědců.

O novém projektu European Research Area Chairs informoval Český rozhlas. K dispozici bude celkem pět grantů, v každém z nich je na 5 let připraveno celkem 2,4 milionu eur (přes 60 milionů korun). Každé ze dvanácti zemí, které mají na grant nárok, může být přidělen pouze jeden grant.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zaostávání některých členských zemí Unie ve vědě a výzkumu je pro nás skutečným důvodem pro znepokojení," řekla na setkání s novináři eurokomisařka pro vědu a výzkum Máire Geoghegan-Quinnová. Právě projekt ERA Chairs má pomoci vybudovat v těchto zemích skutečně špičková vědecká centra.

Grant bude hradit výhradně jen šéfa výzkumného týmu. Musí to být světově uznávaný odborník z domova i z ciziny. Někteří z kvalitních výzkumníků právě kvůli financím odešli do zahraničí, nynější pobídka by je mohla přilákat zpět a zvýšit prestiž své domácí země.

Lidovky.cz