Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Český student skončil ve světové vědecké soutěži čtvrtý

Tomáš Mariančik se svých chipem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Mariančik se svých chipem | foto: Eva Hníková, Lidové noviny

PITTSBURGH Vytvořil čip, který zrychluje výpočty, a v pátek dostal prestižní cenu za čtvrté místo na světovém finále soutěže Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) v americkém Pittsburghu. Tomáš Mariančík byl z úspěchu hodně překvapený.

„Vůbec jsem to nečekal,“ sděloval Tomáš své dojmy hned po odchodu z pódia pro vítěze. Ocenění mu vyrazilo dech natolik, že v první chvíli nemohl ani najít zbytek české výpravy. Ostatně atmosféra v sále byla bombastická, když vám zatleská možná i tři tisíce lidí a vyfotí si vás několik desítek novinářů, můžete být vyveden z rovnováhy.

Tomáš získal spolu s medailí 500 dolarů, tedy v přepočtu asi deset tisíc korun. A jak český student při své práci postupoval? Nejprve naprogramoval simulaci a následně v podstatě vytvořil čip. „Čím složitější úlohu řeší, tím většího zrychlení je možné dosáhnout,“ vysvětluje Tomáš, který projekt zpracovával na Střední průmyslové škole elektrotechniky, informatiky a řemesel ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Na pódium jděte rychle, ale bezpečně

Letos přijelo do Pensylvánie změřit síly celkem sedm Čechů, se šesti vědeckými projekty. Na největší mezinárodní soutěži pro mladé výzkumníky se utkali s více než 1500 středoškoláky z téměř sedmdesáti zemí.

Tomáš (čtvrtý zleva) na pódiu při vyhlášení výsledků

Tomáš (čtvrtý zleva) na pódiu při vyhlášení výsledků

„Až přijde váš čas, jděte na pódium rychle, ale bezpečně,“ radil soutěžícím na začátku slavnostního vyhlášení Rich Fitzgerald, jeden z manažerů soutěže Intel ISEF. A zřejmě dobře věděl proč. Někteří studenti, zvláště ti z Číny, pro medaile doslova sprintovali, a příchod na pódium třeba i ozvláštnili přemetem.

Vítěz se Slovenska

Kromě Čechů, zabodovali také Slováci. Peter Horváth z Gymnázia Jána Chalupku v Březně si odnesl třetí cenu za chemické vědy – konkrétně vylepšil metodu pro zjišťování koncentrace kadmia v odpadních vodách. Použil k tomu sloučeninu patřící mezi organické triazeny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

A s Peterem se mimochodem už brzy budeme moci potkat v Česku – v září začne studovat chemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. „Dostal jsem se i na Karlovu univerzitu do Prahy, ale pravděpodobně dám přednost Brnu, protože je lepší pro oblast, které se chci věnovat,“ podotýká Peter.

Hlavní ocenění celé soutěže – cenu Gordona Moora a zároveň i 75 tisíc dolarů získal patnáctiletý Jack Andraka z amerického Crownsville. Porota ocenila stejně jako loni medicínský výzkum, který je ve Spojených státech velmi populární, – konkrétně novou metodu odhalování rakoviny slinivky břišní.

Sedm českých nadějí

Sedm českých nadějí

Kromě Tomáše Mariančíka přijelo Českou republiku na světové finále soutěže Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) reprezentovat dalších šest studentů.

Petr Pokora, který nyní navštěvuje Gymnázium Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích, dorazil s projektem, v rámci něhož zkoumal 243 odrůd meruněk. Sestavil jejich žebříček s ohledem na přínosy pro zdraví člověka.

Ondřej Vošta, student Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích, mapoval potravní vztahy chvostoskoků, bezobratlých živočichů žijících v jeskyních.

Biologii se věnovala také Eva Umlaufová. Při studiu na Gymnáziu Jeseník se pustila do výzkumu, jehož výsledky by mohly najít využití při vývoji nových léčiv. Za pomoci počítačového modelování se snažila popsat struktury enzymů, které se podílejí na metabolismu.

Aleš Stejskal, student Letohradského soukromého gymnázia, přijel do Pittsburghu s projektem zaměřeným na usměrňování nanovláken

Ivana Smutná a Monika Dobrovodová, studentky gymnázia v Přelouči, soutěžily se společným projektem zaměřeným na tělesné parametry dětí a jejich stravovací návky. Zjistily, že by české rodiny měly radikálně změnit přístup ke sportu i konzumaci jídla.


Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.