Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci přispěli k výzkumu funkce hormonů cytokininů, které ovlivňují vývoj rostlin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Atelier Flera

PRAHA  Důležitý krok pro další poznání fungování rostlinných hormonů - cytokininů - udělali čeští vědci ve spolupráci s výzkumníky z Rakouska, Švédska a Velké Británie. Prokázali, že receptory těchto hormonů, nezbytných pro spuštění molekulárně-biologických pochodů v rostlině, se nacházejí také na povrchu buněk, a nikoliv jen v jejich nitru.

Akademie věd ČR (AV) o výzkumu informovala v tiskové zprávě. Výzkum cytokininů má v Česku dlouhou tradici, na níž nynější tým navazoval. AV uvedla, že receptory cytokininů vědci u rostlin objevili na přelomu tisíciletí. Přes převládající přesvědčení o umístění receptorů hlavně v nitru buněk podle vědců některé indicie naznačovaly, že funkční receptory jsou i na povrchu.

„Proto jsme intenzivně hledali nástroj k tomu, abychom to mohli prokázat. Výsledek je průlomový, jako první jsme dokázali zdokumentovat, že receptory cytokininů se skutečně vyskytují na povrchu některých typů buněk. Podařilo se také rozklíčovat, za jakých okolností se tak děje a jakými drahami se receptory pohybují z nitra buňky na její povrch a naopak,“ popsal Lukáš Spíchal z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) v Olomouci.

„Role těchto hormonů při vývoji kořene stále není dostatečně objasněna a naše výsledky naznačují, že existuje řada regulačních mechanismů, které dosud nebyly zmapovány,“ podotkl Ondřej Novák, který působí v Laboratoři růstových regulátorů. „Vliv velikosti a architektury kořenového systému na výnos plodin či kvalitu sklizně je přitom jedním z objektů zájmu současného šlechtitelství. Bližší pochopení regulační úlohy cytokininů může být užitečné i pro vývoj nové generace sloučenin odvozených od těchto hormonů, které by byly využitelné v zemědělství,“ dodal.

Prestižní odborný časopis Nature Communications publikoval výsledky téměř desetiletého výzkumu ve dvou na sebe navazujících článcích.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...