Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA kvůli úniku paliva zastavil přípravy startu Discovery

Raketoplán Discovery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Discovery | foto: Reuters

MYS CANAVERAL Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zastavil přípravy dnešního startu raketoplánu Discovery.

Rozhodl se tak kvůli úniku paliva, který byl objeven při plnění nádrže nosné rakety. Discovery měl původně odstartovat ke svému poslednímu letu dnes ve 20:04 SEČ, nový termín startu ještě nebyl stanoven. NASA se má k problémům a k dalšímu postupu vyjádřit ještě dnes na tiskové konferenci, její čas zatím neupřesnil.

Raketoplán měl původně odstartovat už 1. listopadu, start byl ale kvůli technickým problémům a později kvůli špatnému počasí postupně odložen až na dnešek. Technici NASA začali dnes v 10:38 SEČ plnit nosnou raketu palivem, při tom ale objevili, že tekutý vodík z nádrže uniká. Přípravy startu proto byly zastaveny.

Čtěte také:

Pokud se má jedenáctidenní mise Discovery uskutečnit ještě v listopadu, musí raketoplán odstartovat nejpozději v neděli. Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), u níž Discovery zakotví, totiž bude v dalších dnech obíhat Zemi tak, že stráví více času na osvětlené straně planety. Pro raketoplán by to znamenalo problém, protože sluneční paprsky by jeho plášť přehřívaly. Pokud Discovery do neděle neodletí, nejbližší další okno pro start bude volné až na začátku prosince.

Raketoplán má na ISS vynést logistickou plošinu užívanou při práci astronautů vně stanice, víceúčelový modul, zásoby i náhradní díly na nutné opravy. Na palubě Discovery bude i humanoidní robot Robonaut 2, který má při vesmírné misi ukázat, jak mohou humanoidi pomáhat posádce na oběžné dráze. Podle expertů najdou roboti uplatnění hlavně v naléhavých situacích a při práci v nebezpečném prostředí a s nebezpečnými látkami.Raketoplán Discovery

Discovery po této misi ukončí provoz po 26 letech. První let tohoto raketoplánu se uskutečnil 30. října 1984. Během 38 misí strávil raketoplán 351 dní na oběžné dráze, tedy téměř celý rok. Zemi obletěl 5628krát a nesl 246 členů posádky.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?