Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

‚Nemá smysl podstupovat riziko.‘ E-cigarety můžou škodit zdraví, varuje nová studie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP Photo

Oxford (Anglie)  Nová studie vědců z univerzity v Ohiu tvrdí, že kouření elektronických cigaret může mít za následek zvýšenou možnost onemocnění kardiovaskulárního systému. Podle hlavního autora Nicholasa Buchanana nemá smysl podstupovat riziko kouření e-cigaret, dokud nebudou jasné důkazy o jejich neškodnosti.

Kouření tradičních tabákových cigaret je podle odborníků jedním z největších rizikových faktorů pro onemocnění kardiovaskulární chorobou. Kouření e-cigaret je pak všeobecně vnímáno jako bezpečnější varianta, což potvrzuje i jeden z mnoha výzkumů. 

Vědci ale v nejnovější studii, která vyšla v časopise Cardiovascular Research, tvrdí, že z hlediska hrozeb pro zdraví nelze podceňovat ani kouření elektronických cigaret. Odborníci se tak shodují na tom, že největší jistotou zůstává nekouřit vůbec. 

„Veřejnost vnímá, že elektronické cigarety jsou neškodné a bezpečnější alternativy k tabákovým cigaretám. Naproti tomu ale existuje stále více důkazů, že e-cigarety a jejich složky jako nikotin, karbonylové sloučeniny, další částice, kovy a aromatické látky mohou mít nepříznivé účinky na kardiovaskulární systém,“ stojí ve studii. „Existuje celá řada liquidů a výrobci vám nemusí říkat, jaké složení mají,“ doplňuje pro The Independent hlavní autor studie Nicholas Buchanan.  

Podle studie hlavní problém tkví právě v liquidech používaných jako náplň do e-cigaret. Liqiudy totiž obvykle obsahují směs propylenglykolu a glycerinu jako rozpouštědla s přidaným nikotinem a příchutěmi. 

Vapovací přípravky ve slevě na Manhattanu v New Yorku.

Vapovací přípravky.

Množství koncentrace těchto a dalších sloučenin není podle vědců zcela jasné. A v případě velkého množství a dlouhodobého kouření e-cigaret může postupně vést k onemocnění kardiovaskulárního systému. 

K tématu nebezpečí e-cigaret se už v minulosti pro Lidovky.cz vyjádřil i prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička. Podle něj elektronické cigarety v tuzemsku podléhají mnoha kontrolám. „Pravidla jsou poměrně přísná. Když si směsi člověk koupí jako legální věc, neměly by se v nich toxické látky vyskytovat,“ řekl. 

Stává se ale, že si lidé objednávají směsi nelegálně, což pak už může být nebezpečné. „V celé Evropě je striktně daná povolená maximální koncentrace nikotinu v lahvičce o objemu maximálně 10 ml, přičemž z Číny si mohou lidé koupit 100 mililitrů balení čistého nikotinu. Což je jed a je to zakázané,“ dodal Hrdlička. 

S odkazem na údaje Světové zdravotnické organizace se počet lidí kouřících e-cigarety zvýšil z přibližně 7 milionů uživatelů v roce 2011 na 41 milionů v roce 2018. V roce 2021 by elektronické cigarety mělo využívat více než 55 milionů lidí. 

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...