Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Netopýři mají jako lidé 'vícesměrný' mozek

Do plzeňských bytů na konci léta vlétavají netopýři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do plzeňských bytů na konci léta vlétavají netopýři | foto: ČTK

MADRID Nejen člověk je schopen používat stejné neurony k poslechu dvou různých zvuků současně. Podobně "vícesměrný mozek" totiž mají i netopýři, zjistili podle španělského deníku El Mundo američtí vědci.

Člověk může poslouchat hudbu a zároveň i konverzaci ve stejný okamžik, jelikož jeho mozek je schopen oddělit sluchové vjemy a odklánět je do různých polokoulí. To obvykle ale není případ malých létajících savců.

Vědci z Georgetownské univerzity ve Washingtonu teď zjistili, že netopýři dokážou vysílat i přijímat signály, jež jim umožňují orientovat se při letu, a zároveň vnímají, co se jim snaží sdělit jiní jedinci jejich druhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Badatelé v čele s Jagmeetem Kanwalem si vybrali k prozkoumání vícesměrné funkce mozku právě netopýry - tito živočichové totiž mají schopnost nejen orientovat se s pomocí biologického sonaru, ale také vydávají ultrazvuk a přijímají ozvěnu od předmětů ve svém okolí, která se v jejich organismu zesílí. A také vysílají zvuky vzkazující například "ustup", "dej pozor", "prosím" nebo "mám tě rád".

Kanwalův tým zjistil, že nervové okruhy v obou mozkových polokoulích dovolují netopýrům navigovat, rozhlížet se po okolí a kromě toho ještě "hovořit" se svými druhy. Při výzkumu badatelé zavedli ultratenký drátek (jako lidský vlas) do mozků vybraných probuzených netopýrů a pak jim pouštěl signály echolokace a vzkazy, které předtím převedli do digitalizované podoby. Signály byly vysílány s různou intenzitou a v různých směrech do obou polokoulí.

Ilustrační foto netopýra

Pomocí rezonance mozku byla zaznamenána aktivita jeho neuronů - v pravé mozkové kůře ale neurony reagovaly s větší silou na zvuky echolokace než na vzkazy, zatímco v kůře levé polokoule reagovaly opačně. Reakce neuronů tak naznačily funkční specializaci obou mozkových částí.

Podle Kanwala funguje lidský mozek obdobně - umožňuje mu rozeznat kombinace fonémů (jednotek rozhovoru), jako jsou slabiky nebo slova. "Obě poloviny mozkové kůry jsou spojeny odlišným 'drátem', což způsobuje, že jedna část je při komunikačním 'hovoru' účinnější než druhá," vysvětlil Kanwal.

Vědec soudí, že pochopením neurologické základny hovoru lze pomoci k oživení komunikačních vad u některých dětí, které trpí například dyslexií, a k nápravě vad ve verbální komunikaci. "Doposud nebylo možné studovat podrobně neurony zapojené do tohoto procesu," upozornil. Proto je podle něho tak důležité zkoumat je na jiném savci než na člověku.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.