Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

'Nobelovku' za chemii dostal Izraelec Shechtman

Nobelovu cenu za chemii dostal profesor Daniel Shechtman z izraelského Izraelského technologického institutu v Haifě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nobelovu cenu za chemii dostal profesor Daniel Shechtman z izraelského Izraelského technologického institutu v Haifě. | foto: Reprofoto

STOCKHOLM Nobelovu cenu za chemii dostal profesor Daniel Shechtman z Izraelského technologického institutu v Haifě.

Shechtman byl oceněn za objev takzvaných kvazikrystalů. Izraelský vědec pomocí elektronového mikroskopu zjistil, že atomy v některých pevných látkách tvoří mozaikovité struktury, které jsou sice podobné, ale nikdy se úplně přesně neopakují.

"Podobné mozaiky jsme znali už dřív, například ve středověké arabské architektuře. Shechtman dokázal, že existují i na úrovni atomů a přepsal tak učebnice o pevných materiálech," zdůvodnil Nobelův výbor ocenění během tiskové konference ve Stockholmu.

Kvalikrystaly mají význam především pro základní výzkum. Objevují se ale už i v prvních aplikacích - umožnily například zpevnit švédskou ocel a pokrývají se jimi lopatky turbín.

"Jeho objev byl krajně kontroverzní. Během obhajování svých objevů ho žádali, aby opustil svou výzkumnou skupinu. Jeho boj však později přinutil vědce k přehodnocení své představy o samotné podstatě hmoty," uvádí se ve zdůvodnění Nobelova výboru. 

Tři otazníky

Zatímco některé objevy vznikají postupně delší dobu, v tomto případě známe přesné datum, protože si Shechtman napsal tři velké otazníky k poznámkám ve svém zápisníku.

K objevu došlo 8. dubna 1982 při pozorování směsi hliníku a manganu. Shechtman, kterému je nyní 70 let a pracuje v Izraelském technologickém institutu v Haifě, tehdy působil ve Spojených státech amerických.

Nobelovy ceny

Prestižní Nobelova cena.

Nobelova cena

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Jaké ceny už byly letos uděleny?

'Nobelovku' za fyziku získali vědci sledující rozpínání vesmíru

'Nobelovku' si rozdělí vědci za výzkum imunity

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...