Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Odborníci žádají vznik sítě center pro léčbu epilepsie

Magnetická rezonance (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magnetická rezonance (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Léčení nejtěžších forem epilepsie, na které běžná léčba nezabírá, by se mělo soustředit do komplexních center, jako je tomu v Německu či Skandinávii. Požaduje to Česká liga proti epilepsii, která zpracovala koncepci péče zohledňující různorodost postižení.

V Česku trpí epilepsií na 80 000 lidí. Přispět k prevenci, diagnostice, léčbě i změně postojů veřejnosti je cílem mezinárodního dne epilepsie, k němuž se v pondělí připojí 138 zemí světa.

Podle odborníků některým pacientům léčba pomáhá a žijí bez záchvatů, nebo počty záchvatů klesnou. Záchvat může postihnout během života i zdravého člověk, u zvýšeně citlivých osob se objeví po dlouhém bdění nebo požití většího množství alkoholu. Jde tedy o poměrně rozšířený problém i s finančními dopady pro zdravotní pojišťovny. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni dala na léčení epilepsie u 51.000 lidí téměř 700.000 korun, 45 procent bylo za léky.

ČTĚTE TAKÉ:

Epilepsie má mnoho různých podob, typické jsou opakující se záchvaty. Některé typy, které začínají v dětství a projevují se nočními záchvaty, vymizí i bez léčby tím, jak mozek dítěte dozrává. Na opačném pólu jsou těžké epileptické syndromy, které jsou pro mozek devastující a vedou k mentálními zaostávání a velkému poškození pacienta. Mezi těmito krajními polohami je škála 50 až 60 nemocí, z nich některé souvisejí s genetikou, jiné mohou být způsobeny úrazem, vývojovou odchylkou v mozku či infekčním onemocněním centrální nervové soustavy.

Epileptochirurgie

Pro volbu správné léčby je potřeba určit konkrétní typ epilepsie. Tři čtvrtiny onemocnění jsou snadno diagnostikovatelné a léčitelné typy, čtvrtina jsou těžké, komplikované a vzácné syndromy.

Běžné formy léčí ambulance, ty nejtěžší fakultní nemocnice. V navržených centrech by se těmto pacientům měly věnovat týmy složené z lékaře, psychologa, rehabilitační pracovnice, speciálního pedagoga, EEG laboranta, kvalifikované zdravotní sestry a sociální pracovnice. Centra by měla využívat moderních vyšetřovacích metod, jako jsou magnetická rezonance a video-EEG monitorování, dostupná by měla být i epileptochirurgie.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.