Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Škola má učit, jak pracovat s informacemi, tvrdí nová strategie

Škola (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola (ilustrační foto). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Hlavním úkolem školy nebude v budoucnu předávání informací, ale naučení žáků informace třídit a zpracovat. Shodlo se na tom ministerstvo školství spolu s odborníky v rámci půl roku trvající debaty o strategii vzdělávání do roku 2020.

Podle Petra Černikovského z ministerstva se ale nedohodli například na hodnocení výsledků žáků, jasno není ani ohledně změn v řízení škol.

Nový přístup ke vzdělávání je podle prvního náměstka ministra školství Jiřího Nantla potřeba i kvůli rychlému nástupu moderních technologií, které mění komunikaci i způsob uvažování dětí. Vzdělávání by se proto mělo víc zaměřit na osobnostní rozvoj. Lidé by také měli v budoucnu ovládat aspoň jeden světový jazyk a škola by je zároveň měla vést k aktivnímu občanství a podnikavosti.

Jak výsledky žáků hodnotit

"Škola by měla učit ty informace nějak zpracovat a kriticky hodnotit," dodal Černikovský. Prosté informace, jako například kdy byla bitva na Bílé hoře, se totiž děti nemusejí učit ve škole, během chvíle si je najdou internetu.

Nová strategie

  • Ministerstvo o strategii diskutovalo během jara na řadě setkání a kulatých stolů. Dokument by měl řešit také třeba zapojení počítačů do výuky, omezení byrokracie ve školách nebo změn ve financování škol. Vytyčené cíle by měly udávat směr i při změně ministra školství. Vláda by měla materiál dostat zhruba v listopadu.

"Řadu témat budeme schopni nanejvýš pojmenovat, jejich řešení v současné době neznáme," připustil ale Černikovský. Ve strategii, která má vymezit hlavní směr vzdělávání na příští léta, se prý neshodli třeba na tom, jak nakládat s výsledky hodnocení žáků. Spousta lidí má totiž po zkušenostech se státní maturitou nebo testy 5. a 9. tříd obavy, že by mohly být statistiky zneužity.

Úředníci prý také s kantory a veřejností nenašli shodu na tom, jak zlepšit řízení škol. Školy od mateřských po střední totiž spadají pod obce, respektive kraje, a ministerstvo má tak omezené možnosti, jak tento systém ovlivňovat.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?