Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Studenti VŠE se bouří: Kvůli děkanovi Ševčíkovi mizí učitelé

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy eknomické v Praze Miroslav Ševčík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy eknomické v Praze Miroslav Ševčík | foto: Lidové noviny

PRAHA Desítky studentů Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze protestovaly proti děkanovi fakulty Miroslavu Ševčíkovi. Studenti se sešli před místností, v níž probíhalo zasedání vědecké rady fakulty, kterého se účastnil i prezident Klaus.

Někteří studenti tvrdí, že kvůli děkanovi odcházejí z fakulty kvalitní učitelé. "Dlouhodobě odcházejí z fakulty, řekněme v posledním půlroce, z fakulty nejkvalitnější pedagogové, kteří, máme pocit, že mají největší přínos pro naše studium. A oni jako hlavní důvod uvádějí špatnou pracovní atmosféru, kterou vytváří pan děkan a jeho nejbližší spolupracovníci," řekla studentka Hana Marie Smrčková. Od jednání vědecké rady chtějí, aby zabránila údajnému dalšímu rozvratu fakulty.

Děkan Ševčík kritiku studentů odmítá. "Na půdě Národohospodářské fakulty nebyly porušeny žádné akademické svobody, nebyla dána žádná výpověď nikomu. Všichni, kteří chtějí učit, učit mohou," řekl Ševčík. "Nikomu není bráněno v práci," dodal. Podle něj oděšlo jen několik lidí poté, co uznali, že fakultě způsobili finanční škodu.

Podle děkanových zastánců jde protestujícím jen o vlastní prospěch

Na místě ale byli i zastánci děkana a drželi transparenty s nápisy na jeho podporu. "Já si o této akci myslím pouze to, že je to zmanipulovaná akce pár desítek studentů, kteří bez jakýchkoli informací se nechali jenom vlákat do pasti pár lidí, kterým jde jenom o jejich prospěch a ne dobro fakulty," řekl student Martin Štěpanovský.

Podle serveru IHNED.cz rozpory začaly loni na jaře, kdy studenti zpochybnili výsledek voleb právě do fakultního senátu, které považovali za zmanipulované. Loni na podzim pak začali spolu s vyučujícími sbírat petici za transparentní vedení fakulty, k aktivitě je vyprovokovalo červnové odvolání vedoucího Katedry institucionální ekonomie Davida Lipky, které bylo podle nich neodůvodněné.

Klaus nechtěl při svém odchodu z rady protest komentovat. Děkan Ševčík řekl, že rada "svým způsobem" sdělila, že vedení fakulty ani děkan nic neporušili. "Navrhla, abychom vypracovali koncepci rozvoje katedry institucionální ekonomie pro budoucnost a předložili to na vědecké radě, která bude zasedat v květnu letošního roku," řekl.

Své stanovisko podle něj vyjádřil i Klaus a to tak, že podpořil kroky, které vedení fakulty podniká. "A navrhl, aby se ty diskuse přenesly do standardního prostředí a aby nebyly součástí facebooků a dalších sociálních sítí," dodal.

Ačkoli Klausovi jeho prezidentský mandát končí, členem vědecké rady zůstává. Podle Ševčíka bude například zkoušet u státních zkoušek doktorského studia.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!