27. července 2014 6:47 Lidovky.cz > Relax > Věda

Číňané objevili největšího zástupce vodního hmyzu

Číňané objevili největšího zástupce vodního hmyzu na světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňané objevili největšího zástupce vodního hmyzu na světě | foto: Wikipedia

PEKING Největší zástupce létajícího vodního hmyzu na světě byl objeven v čínské provincii S'-čchuan. Délka rozpětí jeho křídel činí 21 centimetrů, což je téměř o dva centimetry více, než byl dosavadní rekord, informoval server CNN.

Entomologové z muzea hmyzu na západě Číny uvedli, že jim tento měsíc přinesli místní vesničané "zástupce zvláštního hmyzu, který připomínal obří vážku s dlouhými zuby". Nalezli je prý na předměstí města Čcheng-tu.

Několik z těchto podivných živočichů, kteří mají kleštičkovité výrůstky na hlavě a temnou kresbu na křídlech, bylo poté v muzeu podrobeno zkoumání. Experti dospěli k závěru, že jde o neobvykle velké druhy okřídleného hmyzu z čeledi Corydalidae.

Hmyz velký jako lidská tvář

Největší ze zkoumaných zástupců tohoto hmyzu měřil podle vědců s rozevřenými křídly 21 centimetrů, což je největší délka, jaká kdy byla u takovýchto druhů hmyzu zjištěna. Server CNN přirovnává tuto rekordní velikost čínského hmyzu k tváři dospělého člověka, kterou by jeho křídla bez problémů přikryla. Dosavadní rekord držel jihoamerický zástupce hmyzu Megaloprepus caerulatus s rozpětím křídel 19,1 centimetru.

ČTĚTE TAKÉ:


Mezi entomology je hmyz z čeledi Corydalidae známý jako indikátor dobré kvality vody. Žije totiž pouze v čisté vodě a je velmi citlivý na jakékoli změny v její kyselosti nebo čistotě. Pokud je vodní tok jen slabě znečištěn, tento hmyz ho opouští a hledá si nový domov. Přirozený výskyt má hmyz čeledi Corydalidae v indickém státě Ásám, v severní části Vietnamu i v některých čínských provinciích. V provincii S'-čchuan byl nyní zaznamenán poprvé.

ČTK, Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.