130 let
Tyrannobdella rex pod mikroskopem:  A čelist,  B přísavný otvor, C detail zubů, D zuby jiného druhu pijavice

Tyrannobdella rex pod mikroskopem: A čelist, B přísavný otvor, C detail zubů, D zuby jiného druhu pijavice | foto: PLoS One

V Peru vědci objevili nový druh pijavice s ohromnými zuby

Věda
  •   11:23
LIMA - Nový druh pijavice se americkým a peruánským vědcům podařilo identifikovat v tropických oblastech Peru. Dva a půl až šest centimetrů dlouhý parazit s velkými zuby dává přednost životu na lidských sliznicích, například v nose.

Toto podivné stvoření, které má jednu čelist s řadou osmi "ohromných" zubů, dostalo latinské jméno Tyrannobdella Rex, napsala dnes agentura AFP.

Tento druh pijavice žije zřejmě převážně v odlehlých oblastech na horním toku Amazonky. Vědci o svém objevu informovali v dubnu v časopise PLoS One.

Nyní jejich závěry potvrdily peruánské úřady.

"Žádný ze známých druhů pijavic nemá jednu čelist s tak velkými zuby," uvádějí autoři, podle nichž jsou zuby druhu Tyrannobdella Rex zhruba pětkrát delší než u nejznámějšího druhu Limnatis nilotica.

Pijavice vědci objevili u několika peruánských dětí, které měly ve zvyku koupat se v jezerech či vodních tocích; poslední případ byl zaznamenán v roce 2007. Pijavky o délce od dvou a půl do šesti centimetrů jim byly vytaženy z nosu poté, co si děti stěžovaly na bolesti hlavy a problémy s dýcháním.

Autor: ČTK