Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Peru vědci objevili nový druh pijavice s ohromnými zuby

Tyrannobdella rex pod mikroskopem:  A čelist,  B přísavný otvor, C detail zubů, D zuby jiného druhu pijavice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tyrannobdella rex pod mikroskopem: A čelist, B přísavný otvor, C detail zubů, D zuby jiného druhu pijavice | foto: PLoS One

LIMA Nový druh pijavice se americkým a peruánským vědcům podařilo identifikovat v tropických oblastech Peru. Dva a půl až šest centimetrů dlouhý parazit s velkými zuby dává přednost životu na lidských sliznicích, například v nose.

Toto podivné stvoření, které má jednu čelist s řadou osmi "ohromných" zubů, dostalo latinské jméno Tyrannobdella Rex, napsala dnes agentura AFP.

Tento druh pijavice žije zřejmě převážně v odlehlých oblastech na horním toku Amazonky. Vědci o svém objevu informovali v dubnu v časopise PLoS One.

Nyní jejich závěry potvrdily peruánské úřady.

"Žádný ze známých druhů pijavic nemá jednu čelist s tak velkými zuby," uvádějí autoři, podle nichž jsou zuby druhu Tyrannobdella Rex zhruba pětkrát delší než u nejznámějšího druhu Limnatis nilotica.

Pijavice vědci objevili u několika peruánských dětí, které měly ve zvyku koupat se v jezerech či vodních tocích; poslední případ byl zaznamenán v roce 2007. Pijavky o délce od dvou a půl do šesti centimetrů jim byly vytaženy z nosu poté, co si děti stěžovaly na bolesti hlavy a problémy s dýcháním.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Šumava, ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Šumava, ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Šumava, ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....