Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci se přiblížili k 'neviditelnosti'

Magnetické pole (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magnetické pole (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

LONDÝN Mezinárodní vědecký tým vytvořil reálnou koncepci, jak odstínit magnetická pole předmětů, aby nebyla detekčními přístroji zjistitelná. Tento "plášť neviditelnosti" pro magnetické pole mají tvořit takzvané metamateriály, schopné vést elektromagnetické vlny způsobem, jakým to přírodní materiály nedovedou.

A protože světlo a magnetismus jsou jen dvě stránky stejné fyzikální síly, znamenal by jejich objev významný pokrok k dosažení neviditelnosti, napsala dnes na svých stránkách britská BBC s odvoláním na odborný magazín New Journal of Physics.

Plášť neviditelnosti

Myšlenka magnetické neviditelnosti spočívá v tom, že magneticky zjistitelný předmět bude pokryt vrstvou supravodivého materiálu, přes který bude položena vrstva metamateriálu; to dohromady by zcela eliminovalo magnetické pole, ať už přicházející zvenčí k předmětu nebo i samotným předmětem vydávané. Reakce na magnetické pole by se pak regulovala tloušťkou vrstvy "pláště neviditelnosti".

Tým Alvara Sancheze již pracuje na výrobě funkčního modelu "antimagnetu", který by v praxi například osobám s kardiostimulátorem umožnil absolvovat vyšetření na skeneru magnetické rezonance. Ještě větší možnosti se však nabízejí v obranné a bezpečnostní oblasti.

Magnetické miny

Například ponorkám by technologie umožnila proplouvat kolem magnetických min, které by její přítomnost vůbec nerozeznaly. Stejná technologie by ovšem také dokázala eliminovat funkčnost bezpečnostních rámů na letištích založených na magnetickém odhalování kovů.

"Příliš velká část naší bezpečnosti spočívá na detektorech kovů, pracujících na bázi magnetických signálů. Myslím, že oficiální místa by se nad tím měla začít zamýšlet," uvedl Sanchez.

ČTĚTE TAKÉ:

Vytvořit "kouzelný plášť ve stylu Harryho Pottera", který by odklonil světlo kolem svého nositele a spojil ho zase za ním, se vědci pokoušejí už dlouho. Dosavadní experimenty ale ukázaly, že to do určité míry funguje jen u drobných předmětů a jen u omezené škály frekvencí. Zapojení metamateriálů z výzkumu magnetického pole ale může představovat určitý průlom, protože světlo a magnetismus jsou jen dvě stránky stejné fyzikální síly, cituje BBC autora zprávy z magazínu NJP Alvara Sancheze.

"Nápad je osvěžujícím rozšířením teoretických myšlenek z dosavadního výzkumu," komentoval návrh Ortwin Hess, specialista na metamateriály Královské univerzity v Londýně. "Ukazuje to způsob, jak celé schéma přiblížit praxi tím, že se zjednoduší," dodal. Na rozdíl od dosavadních teorií by tato metoda dokázala doplněním pouhé supravodivé vrstvy eliminovat magnetické pole ukryté v tomto "plášti neviditelnosti".

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...