Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci v Brazílii objevili nový druh dinosaura

Vědci objevili nový druh dinosaura. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci objevili nový druh dinosaura. (Ilustrační foto) | foto: ČTK

MADRID Brazílie nesplňuje podmínky pro velké paleontologické nálezy, ty jsou zaznamenávány spíš v pouštních oblastech než ve florou oplývajících krajinách. Přesto její jižní cíp u hranic s Uruguayí nabídl vědcům nový druh dinosaura, napsal španělský list El Mundo.

Badatelé použili satelitní snímky z Google Earth, aby určili další lokality pro své pátrání po nových druzích obratlovců z období permu. Měli štěstí v roce 2009, kdy objevili v jihobrazilském státě Rio Grande do Sul fosilii zvláštního býložravce, který se oblastí proháněl před 260 miliony let.

Nalezena byla i část lebky
Ačkoliv se Tiarajudens eccentricus živil rostlinnou potravou, jeho chrup zahrnoval i ohromné tesáky, jaké se jinak vyskytují jen u masožravců. Kromě několika kostí byla nalezena i část lebky, která obsahovala mohutné řezáky, jež býložravci používají k ukousávání a vytrhávání vegetace.

Čtěte také

Zub stejně dlouhý jako lebka
Pozornost vědců ale připoutal 12 centimetrů dlouhý špičák, stejně dlouhý jako lebka. Kromě toho měl živočich 13 zubů stoličkového typu, které ale nebyly umístěny v čelistní části, jak je obvyklé u savců, nýbrž na měkkém patře.

"Zatím nebyl nalezen žádný jiný živočich se stoličkami v této části tlamy. Je to naprosto nový rys," zdůraznil salvadorský paleontolog Juan Carlos Cisneros. Díky svému neobvyklému ozubení dostal tvor jméno - Tiarajudens eccentricus - podivný zubatec z Tiarajú.

Stoličky jsou velmi dobře vyvinuté a nesou stopy opotřebování, což by podle Cisnerose potvrzovalo, že jde o rozeného býložravce. Určitě konzumoval velmi vláknité rostliny, byl to velmi specializovaný býložravec, jako jsou dnešní přežvýkavci, dodal.

Býložravec a dlouhé tesáky
Paleontologové odhadují, že Tiarajudens, jenž dorůstal velikosti menšího tapíra, žil před 260 až 265 miliony let. Jde tedy o nejstaršího známého živočicha se schopností žvýkat rostlinnou hmotu. Savci se objevili až zhruba o 50 milionů let později. Před nimi sice obývala planetu zvířata známá jako kynodonti, která žvýkala vegetaci, ale jsou mladší než Tiarajudens eccentricus.

Velkou neznámou představuje fakt, proč by býložravý živočich potřeboval tak velké tesáky, charakteristické pro masožravce. "Domníváme se, že mu tyto špičáky mohly sloužit k obraně před predátory i v boji se soupeři jeho vlastního druhu o získání území nebo samice," soudí Cisneros.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....