Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědecké centrum Biocev u Prahy postaví firmy Zlínstav a POZIMOS

Vizualizace centra, které bude stát 7 miliard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace centra, které bude stát 7 miliard | foto: ČTK

PRAHA Špičkové vědecké centrum Biocev ve Vestci u Prahy postaví za zhruba tři čtvrtě miliardy korun sdružení dvou zlínských firem - Zlínstav a POZIMOS. Stalo se vítězem tendru, který trval skoro 16 měsíců. Vědci se v novém výzkumném centru excelence budou zabývat vývojem nových léčiv, zlepšením diagnostiky chorob, vývojem tkání pro poškozené orgány nebo vývojem přírodních antibiotik.

Spojí se zde přední vědecké kapacity šesti ústavů AV ČR a dvou fakult Univerzity Karlovy, pracovat zde budou i cizinci například z Německa, Austrálie a Portugalska. Celkem by mělo jít o 600 lidí.

FInancování centra

Projekt biotechnologického a biomedicínského centra BIOCEV se z velké části financuje z evropských peněz, konkrétně z Evropského fondu regionálního rozvoje. Z něho jsou prostředky poskytnuty prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace 2007 - 2013. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky na dodavatele stavby byla zhruba 1,3 miliardy korun. Celkový rozpočet na projekt dosahuje 2,35 miliardy korun, které jdou převážně z fondů EU.

Stavba centra začne do měsíce od podepsání smlouvy s dodavatelem a dokončena by měla být na jaře 2015, kdy se do Vestce postupně začnou stěhovat vědci. Slavnostní ceremoniál s položením základního kamene se plánuje na začátek října tohoto roku.

Centrum vědců i studentů

V Biocevu se budou vzdělávat i studenti, Univerzita Karlova ho chce využít podle rektora Václava Hampla k přípravě nových doktorských studijních programů. Vedení Biocevu by chtělo nalákat i uznávané vědce, třeba nositele Nobelovy ceny.

Celková podlahová plocha budov centra bude téměř 26 tisíc metrů čtverečních. Zázemí zde bude mít 54 výzkumných skupin, které budou využívat moderní servisní laboratoře a výukové a vzdělávací prostory pro studenty.

Biocev je jedním ze šesti velkých vědeckých projektů, takzvaných center excelence, s celkovým rozpočtem 21 miliard korun. Patří mezi ně ještě třeba superlaser ELI, který za sedm miliard vzniká v Dolních Břežanech u Prahy.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....