Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zábavní rodinný park u Neziderského jezera učí děti znakování

Než se dítě naučí mluvit, rodiče se s ním mohou dorozumívat pomocí znakování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Než se dítě naučí mluvit, rodiče se s ním mohou dorozumívat pomocí znakování. | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Zábavní park Familypark v rakouském Sankt Margarethen u Neziderského jezera spouští komunikační projekt, jehož prostřednictvím bude nemluvňatům a jejich rodičům vštěpovat takzvané znakování. Tento druh dorozumívání využívají tamní informační tabule, píše agentura APA.

Na informačních cedulích u jednotlivých atrakcí jsou zobrazeny děti dávající určitá znamení rukou. Miminka, která si ještě neosvojila lidskou mluvu, se tak mají naučit dorozumívat se s rodiči s pomocí dětské znakové řeči. Ta je stále populárnější jako prostředek dorozumívání s těmi nejmenšími.

Děti totiž snadno napodobují gesta, jimiž dospělí doprovází mluvené slovo, vysvětluje spoluautorka projektu Gabriele Kollerová. Jednotlivé symboly se děti učí opakováním. "Jedním z prvních znaků, které se dětem vštěpuje, je například mléko," říká Kollerová. Znak se provede otevřením a zavřením pěsti.

ČTĚTE TAKÉ:

V zábavním parku je u zastávky s divokou zvěří například zajíc znázorněn přiložením rukou k hlavě. Takovými popisky bylo v rámci pilotního projektu zatím vybaveno pět atrakcí. Nechybí přitom ani texty v němčině, angličtině, maďarštině a slovenštině.

Děti ovládající znakovou řeč jsou podle expertů vyrovnanější, protože vědí, že je jim rozuměno. "To samozřejmě vyvolává mnohem méně stresu také u rodičů," zdůrazňuje Kollerová.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.