23. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zábavní rodinný park u Neziderského jezera učí děti znakování

Než se dítě naučí mluvit, rodiče se s ním mohou dorozumívat pomocí znakování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Než se dítě naučí mluvit, rodiče se s ním mohou dorozumívat pomocí znakování. | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Zábavní park Familypark v rakouském Sankt Margarethen u Neziderského jezera spouští komunikační projekt, jehož prostřednictvím bude nemluvňatům a jejich rodičům vštěpovat takzvané znakování. Tento druh dorozumívání využívají tamní informační tabule, píše agentura APA.

Na informačních cedulích u jednotlivých atrakcí jsou zobrazeny děti dávající určitá znamení rukou. Miminka, která si ještě neosvojila lidskou mluvu, se tak mají naučit dorozumívat se s rodiči s pomocí dětské znakové řeči. Ta je stále populárnější jako prostředek dorozumívání s těmi nejmenšími.

Děti totiž snadno napodobují gesta, jimiž dospělí doprovází mluvené slovo, vysvětluje spoluautorka projektu Gabriele Kollerová. Jednotlivé symboly se děti učí opakováním. "Jedním z prvních znaků, které se dětem vštěpuje, je například mléko," říká Kollerová. Znak se provede otevřením a zavřením pěsti.

ČTĚTE TAKÉ:

V zábavním parku je u zastávky s divokou zvěří například zajíc znázorněn přiložením rukou k hlavě. Takovými popisky bylo v rámci pilotního projektu zatím vybaveno pět atrakcí. Nechybí přitom ani texty v němčině, angličtině, maďarštině a slovenštině.

Děti ovládající znakovou řeč jsou podle expertů vyrovnanější, protože vědí, že je jim rozuměno. "To samozřejmě vyvolává mnohem méně stresu také u rodičů," zdůrazňuje Kollerová.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz