9. ledna 2015 7:47 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Proč straky kradou lesklé předměty?

Straka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Straka | foto: Shutterstock

Otázka: Proč si straky oblíbily blýskavé předměty a odnášejí si je do hnízda? Odpovídá na n David Hořák z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze.

O zlodějském chování straky jsme někdy slyšeli snad všichni, sám znám přirovnání „krade jako straka“ již od útlého dětství. Čili nade vší pochybnost straka obecná (Pica pica) krade jako straka. Ale proč tak činí, za jakých okolností, případně jak často, na to se odpovídá poměrně nesnadno.

Proč nezačít u nás lidí: nám se také líbí blýskavé předměty. Třpytivé šperky nás jistě mohou lákat spíše svou finanční hodnotou, nicméně jablonecká bižuterie je z tohoto hlediska přitažlivá již méně. Přesto ji významná část lidské populace hodnotí kladně, a to i poté, co se provalí, že diamanty zastoupilo sklo. Dokonce i afričtí domorodci, jejichž životní hodnoty by průměrný Evropan považoval minimálně za zpřeházené, jsou ochotni za „bijoux“ vyměnit ledasco. Lesklost je prostě v přírodě vzácná a zvláštnosti jsou hodny pozornosti.

I strakám se kousky lesklých plíšků mohou líbit, protože je příroda naučila dávat přednost lesku per svých partnerek, a snad i proto, že se chtějí vlastnictvím lesklého předmětu odlišit od ostatních či získat pozornost opačného pohlaví.

Lákání samiček na zvláštní předměty včetně těch blýskavých je časté a dobře popsáno u lemčíků (Ptilonorhynchidae). Tito australští ptáci svůj poklad hromadí kolem speciálních, k námluvám určeným loubí. Není mi ale známo, že by někdo seriózně popsal podobné chování u strak. Dokonce ani to, že by se ke sběratelství uchylovali jen samci. Přesto by mě nepřekvapilo, kdyby i u nás hojní černobílí ptáci využívali svůj lup k vyšším cílům.

Straky, jakožto i jiné zástupce čeledi krkavcovitých (Corvidae), lze bez obav označit za nadprůměrně inteligentní pěvce. Svým relativně velkým mozkem umí věci, které jsme dlouho přisuzovali jen odvozeným savcům, například jsou s to rozpoznat samy sebe v zrcadle. Krom toho si dokážou zapamatovat a po dlouhé době nalézt úkryty s potravou a patří mezi obávané predátory jiných ptačích druhů, přičemž často používají sofistikované taktiky lovu.

ČTĚTE TAKÉ:

Všechny výše zmíněné vlastnosti naznačují, že straky se světem spíše než silou protloukají intelektuálními schopnostmi, a není tudíž divu, že v jejich chování narazíme na obtížně vysvětlitelnou strukturu. Díky svým dovednostem patří mezi druhy, které v současnosti hojně pronikají do měst, kde se velmi dobře vyrovnávají s rozmanitou potravní nabídkou. A tak nám nejspíš nezbývá než být stále opatrnější při odkládání snubního prstenu na lavičce v parku.

Lidové noviny