28. srpna 2010 17:13 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Výjimečné zásnuby v Onšově. Snoubence je 90, snoubenci 70 let

Devadesátiletá Marie Kusalová a sedmdesátník Josef Jindra z domova důchodců v Onšově na Pelhřimovsku zasnoubili v místní restauraci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Devadesátiletá Marie Kusalová a sedmdesátník Josef Jindra z domova důchodců v Onšově na Pelhřimovsku zasnoubili v místní restauraci | foto: ČTK

ONŠOV Restaurace Na Kocandě v Želivě na Pelhřimovsku se stala místem ne zcela obvyklých zásnub. Marie Kusalová se tam zasnoubila s Josefem Jindrou. Na tom by nic nezvyklého nebylo, snoubence je však 90 let a její partner je o 20 let mladší. Oba jsou klienty domova důchodců v Onšově na Pelhřimovsku.

"Jejich vztah trvá už skoro rok, stále se vodí za ruce a usmívají se na sebe, je to obdivuhodné," řekl ředitel domova Václav Jaroš. Jejich vztah popsal jako symbiózu dvou samotářů, kteří se vzájemně našli.

Pan Jindra pochází z Vraždovy Lhotice na Pelhřimovsku. Má pouze sestru, celý život žil sám, těžko si hledal přátele. Paní Kusalová původem z Prahy je prý naprostým opakem. Byla zvyklá žít bohatým společenským životem, hrála v symfonickém orchestru, vyhledávala společnost v kavárnách, stále se maluje a pečuje o sebe. "U nás byla osamocená, protože místní babičky se šátkem na hlavě se neslučují s jejím životním stylem," uvedl Jaroš.

Čtěte také

Ona povídá, on poslouchal
Oba se sblížili na akcích domova důchodců - při zábavách, tanci, výletech a zájezdech. "Začali po sobě pokukovat, ona povídala a on jako vděčný posluchač poslouchal, pak se začali vodit za ruce. Poté požádali, zda by nemohli bydlet spolu, což jsme jim po poradě s rodinami umožnili," popsal Jaroš.

Zanedlouho přišli s návrhem, že by se chtěli vzít. "Po další poradě s nimi a jejich rodinami jsme se dohodli na zásnubách jako nejpřijatelnější formě jejich vztahu," řekl Jaroš.

Devadesátiletá Marie Kusalová a sedmdesátník Josef Jindra z domova důchodců v Onšově na Pelhřimovsku zasnoubili v místní restauraci

Na zásnubní cestu do Prahy
Snoubenci se na svůj velký den dlouho a pečlivě připravovali. Koupili si nové šaty a boty, pořídili si zásnubní prstýnky. Ty si po slavnostním obědě při krátkém obřadu předali. Pak se snoubenci přesunuli do Onšova. Špalírem a po červeném koberci prošli do místní hospůdky, kde se odehrála hlavní zásnubní oslava.

Kromě blahopřání dostali od ostatních babiček, dědečků a zaměstnanců domova jako dárek kávovou soupravu. Celý den si oba snoubenci užívali a jeho velkou část strávili na tanečním parketu. Snoubenci plánují jako zásnubní cestu výlet do Prahy.

"Svatby se v domovech důchodců občas konají. U nás je to poprvé a devadesátiletá snoubenka je docela výjimečná. V dnešní době, kdy panuje mezi lidmi hodně zla a nevraživosti a přitom se dva lidé na sklonku života najdou - to je přeci fantastické," uzavřel Jaroš.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...