Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Palestinská Gaza má první taxikářku. Matka pěti dětí vozí jen ženy a podnikání plánuje rozšířit

Magazín

  11:15
Gaza - Nájlá abú Džubahová tento týden v palestinské Gaze zahájila malou revoluci - usedla do svého auta a stala se první taxikářkou v tomto konzervativním muslimském prostředí. Ráno dopila čaj, zahalila obličej závojem, nasadila roušku a vydala se k vozu zaparkovanému před domem. Do stojanu na palubní desce vložila telefon a nastartovala. Pro formu krátce zatroubila a vydala se do práce, popisuje agentura AFP začátek pracovního dne abú Džubahové.

Auto devětatřicetileté matky pěti dětí se vydalo na silnici pokrytou lesklým asfaltem i zbrázděnou výmoly. Abú Džubahová pracuje v dvoumilionovém Pásmu Gazy, jemuž 13 let vládne radikální hnutí Hamás prosazující konzervativní společenský řád.

Její taxislužba je speciální službou pro ženy.
„Jednou jsem mluvila s přítelkyní, která je kadeřnice, a zeptala se jí ‚Co bys...

Ženy sice mají stejně jako muži právo řídit auto, ale taxikářská profese byla dosud mužskou záležitostí. V pásmu sužovanému dlouhou dobu izraelskou blokádou byla už před epidemií covidu-19 půlka obyvatel nezaměstnaná.

„Jednou jsem mluvila s přítelkyní, která je kadeřnice, a zeptala se jí ‚Co bys řekla tomu, kdybychom zahájily taxislužbu pro ženy?‘ Odpověděla, že je to šílený nápad,“ říká abú Džubahová, která je profesí sociální pracovnice. Nápad možná šílený, ale chytrý.

Abú Džubahová netráví dny popojížděním za chodci ve snaze upoutat jejich pozornost. Rozhodla se pro službu na míru. „Neprojíždím náhodně ulice. Vyjedu a vyzvednu si klientky, abych je zavezla například z kadeřnictví na svatební oslavu,“ vysvětluje.

Na pořízení vozu využila dědictví po otci. „Řekla jsem si, že je třeba z toho auta něco získat, nechat ho pracovat, tak se zrodil nápad poskytnout taxislužbu výhradně pro ženy,“ vysvětluje Nájlá.

Teď míří k Aje Salímové, což je sedmadvacetiletá zákaznice, která se chystá na nákup. „Žijeme v konzervativní společnosti, a když jsem zjistila, že existuje speciální taxislužba pro ženy, měla jsem pocit osvobození,“ tvrdí Salímová oblečená do tmavohnědé abáje a zahalená do béžového závoje. I ona má roušku a navíc moderní kabelku. „Když jedu se ženou, cítím se lépe. Jsem svobodnější, můžeme si popovídat,“ říká.

Dámská taxislužba je podle ní v souladu s islámským zákonem šaría, na jehož základě Hamás řídí Pásmo Gazy. Jinak je tomu na druhém palestinském území, Západním břehu Jordánu, kde vládne palestinská samospráva, jež šaríu neprosazuje. Salímová je spokojená a doufá, že v pásmu brzo budou jezdit i další ženské taxi.

Nájlá má v úmyslu své podnikání rozšířit. „Nedávno mi telefonovala jedna žena a řekla, že by se mnou ráda pracovala také jako taxikářka. Odpověděla jsem jí, že se o tom pobavíme. Mám pocit, že se tato služba rozroste,“ říká Nájlá.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat