Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Saúdská Arábie má první kavárnu, kam mohou zákazníci se psy

Magazín

  5:48
RIJÁD - Majitelé psů v Saúdské Arábii si už několik měsíců mohou dopřát šálek kávy ve společnosti svého mazlíčka v úplně první kavárně, která v této konzervativní zemi povoluje vstup psů. Islám totiž pokládá psy - na rozdíl od koček - za nečistá zvířata, a tak v Saúdské Arábii nemají lidé se psy dovoleno chodit na většinu veřejných míst, napsala agentura AFP.

Pes v restauraci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ale kavárna The Barking Lot, která zahájila provoz letos v červnu v pobřežním městě Chubar, potěšila milovníky zvířat v zemi, kde existuje jen málo míst, kam mohou své psí miláčky vzít.

Nechvalně proslulá saúdskoarabská náboženská policie svého času zakazovala venčení psů s odůvodněním, že ho muži zneužívají jako záminku k namlouvání žen. Ale tento zákaz obyvatelé čím dál tím častěji obcházejí a psí mazlíčci začínají být v Saúdské Arábii viděni čím dál tím častěji.

V několika městech dokonce vznikly zvířecí útulky a v rychle se modernizujícím království začala nabírat na oblibě adopce opuštěných zvířat.

Majitelka kavárny Dalál Ahmadová pochází z Kuvajtu. Nápad otevřít podnik, kam budou moci přijít majitelé i se svým psem, dostala při jedné z návštěv v Saúdské Arábii. „Přijela jsem do Saúdské Arábie i se svým psem, ale nedovolili mi jít s ním na procházku po pláži,“ řekla AFP. „Byla jsem z toho smutná a rozhodla jsem se, že otevřu kavárnu pro lidi, co mají psy - i pro ty, co je nemají,“ vysvětlila.

V kavárně se nyní schází převážně mladá klientela složená z mužů a žen, a jejich psů všech ras a velikostí. Ti si mohou dopřát i koupel a sušení v části podniku vyhrazené péči o psy.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...