5. září 2009 20:56 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Akvarely připisované Hitlerovi byly vydraženy za více než milion korun

Několik set skic a akvarelů namaloval Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několik set skic a akvarelů namaloval Adolf Hitler | foto: Reprofoto

NORIMBERK Tři akvarely, jejichž autorství je přičítáno mladému Adolfu Hitlerovi, byly v Norimberku vydraženy za 42.000 eur (asi 1,067 milionu Kč). Oznámil to vlastník aukčního domu Herbert Weidler s tím, že každý z obrazů vydražil po telefonu jiný zájemce.

Dražené akvarely byly s krajinářskými náměty. Obraz Weissenkirchen in der Wachau, formátově největší z nabízených, byl přiklepnut za 24.000 eur (asi 611.000 Kč), obrázek Zerschossene Mühle (Rozstřílený mlýn) za 11.000 eur (asi 280.000 Kč) a obrázek Haus mit Brücke am Fluss (Dům s mostem u řeky) za 7000 eur (asi 180.000 Kč).

"O Hitlerovy obrazy se zajímali nejrůznější lidé," řekl Weidler podle agentury Reuters. "Byli mezi nimi intelektuálové, byznysmeni, ale i obyčejní lidé, kteří si za našetřené peníze chtěli koupit něco takového," dodal. "Dovolil bych si říci, že díla dosahují úrovně venkovského učitele výtvarné výchovy, který se naučil, jak používat štětec," konstatoval Weidler. "Jiní to mohou vidět odlišně, ale my říkáme, že umělecká úroveň obrazů je skromná," dodal.

Obrazy jsou signované a vznikly zřejmě v letech 1910 a 1911 ve Vídni, kde se Hitler pokoušel stát umělcem. Hlásil se zde na výtvarnou akademii, byl však odmítnut a dal se nakonec na politiku. Není přesně známo, kolik obrazů Hitler během svého uměleckého období vytvořil, odborníci počet dosud existujících odhadují na asi 720 včetně skic.

U autenticity věcí spojovaných s Hitlerem je ale vždy na místě velká opatrnost, protože pro značný amatérismus autora jeho díla lákají plagiátory. Například v roce 1983 koupil německý magazín Stern za velké peníze údajné Hitlerovy válečné deníky, které se brzy ukázaly jako podvrh.

ČTK