Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Archeologové zkoumají v centru Brna pozůstatky středověkých domů

Archeologie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Pozůstatky topeniště pece z 15. století, kamenné pece a vápenné jámy ze 13. století našli archeologové ze společnosti Archaia při průzkumu zadního traktu domu v Orlí ulici v Brně. „Známky osídlení tohoto místa pocházejí už od 12. století,“ řekla vedoucí výzkumu Lenka Sedláčková. Místo výzkumu patří na takzvané Římské náměstí, což je neoficiální název rozšířené části Františkánské ulice, která vytváří uzavřené náměstíčko.

„V těchto místech lidé sídlili od 12. století, při každém průzkumu v historickém centru Brna obvykle nějaké pozůstatky staršího osídlení najdeme. Tady jsme postupovali od nejmladších pozůstatků, domu z 19. století, který byl ve 20. století zbourán, přes archeologické situace z 15. století až po vrstvu z druhé poloviny 12. století nebo přelom 12. a 13. století,“ uvedla Sedláčková.

Nalezenými pozůstatky osídlení z konce 12. století byly odpadní vrstvy, potom následovaly nadzemní stavby. Ve dvou případech archeologové ve vrstvách rozeznali dům s kamennou pecí.

Další zajímavostí je nalezená vápenná jáma ze 13. století. „Je velkých rozměrů, to znamená, že vápno nejspíš potřebovali pro nějakou velkou stavbu v okolí. Našli jsme také potravinovou pec z 15. století, tedy část jejího topeniště,“ dodala Sedláčková.

Konkrétních předmětů archeologové v nejstarších vrstvách příliš nenacházejí. „Středověk bylo období recyklace. Když se nějaký železný předmět rozbil, odnesli jej ke kováři, aby ho spravil nebo využil jako surovinu pro další výrobu. Nacházíme obvykle hřebíky nebo mince, které mohly vypadnout s kapes. Jinak jde o pozůstatky, které už neměly další využití, například odpad z výroby kostek,“ popsala nálezy archeoložka.

Zjištění o tom, jak centrum města ve 13. století vypadalo, jsou podle vedoucí výzkumu cenná. Podoba Brna z této doby není úplně přesně zmapována. „Každý výzkum přináší cenné informace, jak parcely vypadaly nebo zda byl na místě veřejný prostor. Část nálezů musíme ještě prozkoumat a popsat,“ dodala Sedláčková.

Další průzkum v historickém centru dělají archeologové na křižovatce ulic Veselá a Solniční, kde se vyměňují horkovody za parovody.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!