Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Austrálie otevře první útulek pro ohrožené ptakopysky. Ikonické zvíře mizí kvůli suchu a změnám klimatu

Ptakopysk podivný foto: ČTK

Sydney - Austrálie má v plánu otevřít první útulek pro ptakopysky, kterým kvůli opakovaným lesním požárům a změnám klimatu hrozí zařazení mezi ohrožené živočichy.
  7:52

Vědci rozluštili ptakopysčí genom. Raritou jsou hlavně pohlavní chromozomy

Zařízení pro podivuhodné živočichy, kteří jako jeden ze dvou druhů žijících savců kladou vejce, se má otevřít příští rok, bude se starat o zraněná zvířata a pokusí se také o odchov ptakopysků v zajetí. Napsala o tom agentura Reuters.

„O ptakopyscích toho můžeme ještě hodně zjistit, protože zatím toho víme jen málo. Takové zařízení nám může pomoci, abychom nenechali toto ikonické zvíře zmizet z povrchu zemského,“ řekl Cameron Kerr, šéf spolku na ochranu přírody Taronga, který provozuje zoo v Sydney a v Dubbo. Právě v Dubbo, které leží asi 400 kilometrů od Sydney, má malá rezervace pro ptakopysky vzniknout.

Obavy o osud ptakopysků začali ochránci přírody vyjadřovat zejména s ohledem na rozsáhlé požáry, které na konci roku 2019 a na začátku loňského roku zničily skoro 12 milionů hektarů australského území. V plamenech zemřely odhadem tři miliardy divokých zvířat. Riziko pro ptakopysky představuje i změna klimatu, protože dlouhodobá sucha snižují hladiny toků, kde toto zvíře žije.

Ptakopysk podivný
Ptakopysk (ilustrační).

Ptakopysk podivný je obojživelný savec, který se vyskytuje výhradně v Austrálii a na Tasmánii. Jeho fyziognomie je zcela výjimečná, protože jde o zvíře se srstí, plovacími blánami a čenichem, který připomíná kachní zobák. Jeho chov v zoo je velmi problematický a daří se pouze v Austrálii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!