Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

U České Lípy vznikne mokřadní ráj pro ohrožené ptáky. Za dva dny na něj lidé věnovali přes milion korun

Jedním z ptáků, kteří na pozemcích hnízdí, je Slavík modráček středoevropský. foto: Česká společnost ornitologická/Květoslav Hlávka

Českolipsko - Pouhé dva dny stačily na to, aby se na darovacím portálu vybralo potřebných 1,29 milionu korun na výkup pozemku v nivě řeky Ploučnice poblíž České Lípy. Může tam tak vzniknout ptačí park.
  22:00

Projekt Ptačí park Mnišské louky má na svědomí Česká společnost ornitologická (ČSO). Šest hektarů v hodnotě 1 290 000 korun bylo možné vykoupit do 28. července. Společnost plán sdílela 17. června na svém twitterovém účtu - o dva dny později byla částka vybraná. V neděli bylo na účtu již 1 456 720 korun, přičemž dohromady se na tuto částku složilo celkem 1116 lidí.  „Milí dárci, jste úžasní!! Dojali jste nás, částka je vybraná, zvládli jste to za neuvěřitelné dva dny,“ napsala společnost.

Projekt vznikl v prosinci roku 2019, kdy došlo k výkupu prvního malého pozemku. Díky pochopení a vstřícnosti vlastníka půdy lze nyní odkoupit rozsáhlý kus půdy, který leží v podmáčené a málo navštěvované části Mnišských luk a přímo sousedí s teritoriem jeřábů. Dosud byl tento prostor hospodářsky využíván.

Pozemek se nachází v nivě řeky Ploučnice
Projekt vznikl v prosinci 2019, kdy došlo k výkupu prvního malého pozemku

Mokřadní ptáci jako čejky, bekasiny, chřástalové nebo vodouši patří mezi nejohroženější druhy u nás a právě v plánovaném parku Mnišské louky by mohli najít své útočiště. Už nyní se tam vyskytují jeřábi popelaví nebo slavíci modráčci.

ČSO plánuje na místě vytvořit mokřad posetý mělkými tůněmi, kde nalezne mnoho ptáků pestrou nabídku potravy i klid ke hnízdění.

Na portálu darujme.cz má momentálně Česká společnost ornitologická několik dalších projektů, na které mohou případní dárci přispět. Je mezi nimi například projekt na záchranu sýčků, opravy čapích hnízd či plán Josefovské louky ve východních Čechách.

Vyznačené míst pozemku, kde vznikne Ptačí park Mnišské louky

Česká společnost ornitologická vznikla v roce 1926. Zkoumá a chrání ptáky, jejich prostředí a přírodu jako celek a svou činností k tomu motivuje i širokou veřejnost. ČSO prosazuje ochranu přírody založenou na vědeckých poznatcích a pomáhá rozvoji ornitologie i ochrany ptáků bez ohledu na politické hranice. V současnosti ve svých řadách sdružuje více než 4 tisíce aktivních členů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!