Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Bílý střevíček Marie Antoinetty, kterou za francouzské revoluce potkala gilotina, se prodal čtyřikrát dráž, než se čekalo

Střevíček dcery české panovnice Marie Terezie, poslední francouzské královny Marie Antoinetty, která byla sťata za Velké francouzské revoluce gilotinou. foto: Osenat

Paříž - Bílý hedvábný střevíček, který koncem 18. století nosila francouzská královna Marie Antoinetta, se v neděli na aukci ve Francii prodal za 43 750 eur (více než 1,1 milionu korun). Informovala o tom agentura AFP.
  18:32

Ve Švýcarsku půjdou do dražby perly Marie Antoinetty

Aukční síň Osenat odhadovala, že neúplný pár obuvi by se mohl prodat zhruba za 10 000 eur, nakonec se ale cena kvůli velkému zájmu mezinárodních sběratelů vyšplhala mnohem výše.

Aukce předmětů spojených s monarchií se konala v prostorách zámku ve Versailles, tedy symbolicky na místě, které bylo sídlem královského dvora Ludvíka XVI. a jeho manželky, dcery české královny Marie Terezie. Marie Antoinetta i francouzský panovník byli v roce 1793 za velké francouzské revoluce popraveni gilotinou.

Poprava gilotinou Marie Antoinetty. Byla popravena devět měsíců po svém...
Marie-Antoinetta

Bílý střevíček zhruba v současné velikosti 36 podle majitele aukční síně Jeana-Pierra Osenata královna zřejmě běžně nosila. Jedná se o střevíc na podpatku vyrobený z hedvábí a kůzlečí kůže s ozdobou v přední části. Dvorní dáma královny Henriette Campanová jej koncem 18. století darovala své přítelkyni a její potomci si jej poté v rodině předávali.

Malý triumf Marie Antoinetty

„Tato aukce přichází v době, kdy Francouzi čelí nejistotě ohledně svých hodnot a mnozí z nich se upínají na historii... Marie Antoinetta je osoba, která budí zájem celého světa,“ uvedl Osenat před aukcí.

V Británii se o víkendu dražilo i zrcadlo, které podle aukční síně East Bristol Auctions rovněž patřilo Marii Antoinettě. Prodalo se za 10 000 liber (téměř 300 000 korun).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!