Od půlnoci, kdy přestal zákaz platit, se podle londýnského Scotland Yardu nezvýšilo násilí spáchané pod vlivem alkoholu. "Většina lidí má ve zvyku chodit ven na konci týdne a po celý víkend, ne ve středu v noci, takže se teprve uvidí," uvedla mluvčí policie.
Krok vyvolal obavy lékařů a policistů, kteří předvídají větší počet opilých, tedy více úrazů a výtržností. Poukazují na to, že i při dosavadní omezené otevírací době se v posledních letech stále více Britů vědomě opíjelo na veřejnosti.
Zastánci vládou prosazené změny soudí, že možnost výběru času, který každému k pití vyhovuje naopak povede k "civilizovanějšímu pití", jak je tomu podle nich ve Francii a Španělsku. "Dospělí v této zemi se konečně budou moci cítit jako dospělí a mít větší možnosti společenského života po 23:00," řekl mluvčí sdružení britských pivovarů a pivnic Mark Hastings.
Omezení se zavedlo za první světové války
Možnosti prodloužit otevírací dobu o několik hodin podle úřadů využilo 75 procent hospod a restaurací v Anglii a Walesu, tedy asi přes 40.000. Kolem tisícovky z nich dokonce požádalo o zavedení nepřetržité otevírací doby. Zpřísněny byly naopak tresty za prodávání alkoholu nezletilým a byla zvýšena pravomoc policistů při postupu vůči opilcům.
Plošné omezování otevírací doby v Anglii a Walesu poprvé prosadila vláda za první světové války s odůvodněním, že konzumace alkoholu snižuje produktivitu práce ve zbrojních závodech a poškozuje obranyschopnost království. Zprvu směly mít restaurace otevřeno jen několik málo hodin denně, legislativa se však postupně uvolňovala.
"Je to naposledy, co zvoním ve 22:50 rozhodující okamžik poslední možné objednávky. Příští noc už to bude až několik minut před půlnocí," řekla ve středu večer servírka v jedné z hospod, které se rozhodly ponechat otevřené dveře o hodinu déle.
Britské hospody mohou nalévat i celou noc
LONDÝN -
Už žádné zvonění pro poslední objednávky alkoholu nemusí hrozit před 23:00 v anglických a waleských hospodách. Zákon umožní nalévat alkohol i po této době, třeba i celou noc.