Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britské královně nestačí peníze na chod domácnosti, chce víc

Britská královna Alžběta II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská královna Alžběta II. | foto: ČTK

LONDÝN Britská královna usiluje skoro o dvojnásobné zvýšení příspěvku, který dostává od parlamentu a který už nestačí na chod královské domácnosti a na výkon jejích veřejných povinností. Podle britských listů by se tak mohla dostat do střetu s vládou, která usiluje o rozsáhlé rozpočtové škrty.

Královští úředníci chtějí zvýšit nynější roční výdaje na královskou domácnost ze 7,9 milionu liber (237 milionů korun) o šest milionů (asi 180 milionů korun).

Výše tohoto příspěvku se stanovuje každých deset let. Bývalý premiér Tony Blair jej zmrazil v roce 2000. Deset let předtím tehdejší ministr financí John Major příspěvek podstatně zvýšil. Vláda má nyní rozhodnout o nové výši výdajů do začátku července.

Podle Buckinghamského paláce se za uplynulých 20 let ceny zvýšily o 80 procent. Loni tak byla královnina domácnost v deficitu 6,4 milionu liber, který zaplatila z rezerv nahromaděných z těchto příspěvků v 90. letech.

Britská královna Alžběta a princ Philip

Pokud by se příjmy od parlamentu nezvýšily, rezervy dojdou v roce 2012, kdy bude Alžběta II. slavit 60 let od nástupu na trůn. Podle jejích dvořanů by to vedlo k výrazným omezením v královské domácnosti.

Nicméně takové zvýšení je politicky výbušné v době, kdy se vláda připravuje na drastické škrty státního rozpočtu a ministři se rozhodli si symbolicky snížit plat o pět procent. Podle listu The Times nyní probíhají "choulostivá" jednání mezi Buckinghamským palácem a ministerstvem financí, které se prý takovému zvýšení vzpírá.

Z peněz, které královna dostává od parlamentu, jde 70 procent na platy zaměstnanců paláce. Z královské rodiny z nich dostává osobní apanáž jen královna a její manžel. Kromě toho se z ní hradí výdaje na oficiální příležitosti, jako jsou recepce a zahradní slavnosti, během nichž královna přijme za rok asi 50.000 lidí.

Deník The Times připomněl, že osobní jmění Alžběty II. se odhaduje na 290 milionů liber (asi 8,7 miliardy korun).

Celkem monarchie stojí britskou státní pokladnu 41,5 milionu liber. Nicméně tuto částku dostává výměnou za to, že se královna jako všichni její předchůdci na trůně od roku 1760 vzdala výnosu z majetku koruny, tzv. Crown Estate, zahrnující po celé zemi řadu pozemků, nemovitostí a dalších aktiv.

Loni výnos z Crown Estate dosáhl 211 milionů liber, které jdou do státního rozpočtu.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...