Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britské královně nestačí peníze na chod domácnosti, chce víc

Britská královna Alžběta II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská královna Alžběta II. | foto: ČTK

LONDÝN Britská královna usiluje skoro o dvojnásobné zvýšení příspěvku, který dostává od parlamentu a který už nestačí na chod královské domácnosti a na výkon jejích veřejných povinností. Podle britských listů by se tak mohla dostat do střetu s vládou, která usiluje o rozsáhlé rozpočtové škrty.

Královští úředníci chtějí zvýšit nynější roční výdaje na královskou domácnost ze 7,9 milionu liber (237 milionů korun) o šest milionů (asi 180 milionů korun).

Výše tohoto příspěvku se stanovuje každých deset let. Bývalý premiér Tony Blair jej zmrazil v roce 2000. Deset let předtím tehdejší ministr financí John Major příspěvek podstatně zvýšil. Vláda má nyní rozhodnout o nové výši výdajů do začátku července.

Podle Buckinghamského paláce se za uplynulých 20 let ceny zvýšily o 80 procent. Loni tak byla královnina domácnost v deficitu 6,4 milionu liber, který zaplatila z rezerv nahromaděných z těchto příspěvků v 90. letech.

Britská královna Alžběta a princ Philip

Pokud by se příjmy od parlamentu nezvýšily, rezervy dojdou v roce 2012, kdy bude Alžběta II. slavit 60 let od nástupu na trůn. Podle jejích dvořanů by to vedlo k výrazným omezením v královské domácnosti.

Nicméně takové zvýšení je politicky výbušné v době, kdy se vláda připravuje na drastické škrty státního rozpočtu a ministři se rozhodli si symbolicky snížit plat o pět procent. Podle listu The Times nyní probíhají "choulostivá" jednání mezi Buckinghamským palácem a ministerstvem financí, které se prý takovému zvýšení vzpírá.

Z peněz, které královna dostává od parlamentu, jde 70 procent na platy zaměstnanců paláce. Z královské rodiny z nich dostává osobní apanáž jen královna a její manžel. Kromě toho se z ní hradí výdaje na oficiální příležitosti, jako jsou recepce a zahradní slavnosti, během nichž královna přijme za rok asi 50.000 lidí.

Deník The Times připomněl, že osobní jmění Alžběty II. se odhaduje na 290 milionů liber (asi 8,7 miliardy korun).

Celkem monarchie stojí britskou státní pokladnu 41,5 milionu liber. Nicméně tuto částku dostává výměnou za to, že se královna jako všichni její předchůdci na trůně od roku 1760 vzdala výnosu z majetku koruny, tzv. Crown Estate, zahrnující po celé zemi řadu pozemků, nemovitostí a dalších aktiv.

Loni výnos z Crown Estate dosáhl 211 milionů liber, které jdou do státního rozpočtu.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...